Skarbówka potężna jak nigdy: może odciąć firmy od konta, bez możliwości zaskarżenia tej decyzji

Decyzje skarbówki o 72-godzinnym zablokowaniu dostępu do firmowego konta nie będą podlegać zaskarżeniu.
Decyzje skarbówki o 72-godzinnym zablokowaniu dostępu do firmowego konta nie będą podlegać zaskarżeniu. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Blokada konta na 72 godziny, bez możliwości zaskarżenia tej decyzji – takie środki znalazły się w podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Arsenał metod, z jakich będą mogli skorzystać inspektorzy skarbowi powiększył się o broń wielkiego kalibru. Wraz z wejściem w życie znowelizowanej Ordynacji podatkowej – w sytuacji, gdy w grę będzie wchodzić podejrzenie, że dany rachunek jest wykorzystywany do wyłudzenia skarbowego lub wyłudzenia podatku – skarbówka będzie mogła zablokować firmie dostęp do konta.

Jeszcze dłuższą blokadę Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła zafundować przedsiębiorcy, jeżeli w grę będzie wchodzić proceder prania brudnych pieniędzy lub podejrzenie finansowania działalności terrorystycznej.

Nowe przepisy są elementem polityki AML, Anti-Money Laundering, czyli wachlarza sposobów pozwalających ograniczyć pranie brudnych pieniędzy. Zdaniem resortu finansów, chodzi o relatywnie krótkotrwałe – a zatem nie podlegające zaskarżeniu – środki zaradcze.

– Wzorując się właśnie na rozwiązaniach AML, ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, posługujemy się tym samym modelem, czyli zachowujemy zaskarżalność decyzji o przedłużeniu blokady, natomiast najkrótsze blokady, liczone w kilkudziesięciu godzinach, nie będą podlegać zaskarżeniu – cytuje wiceministra finansów, Pawła Gruzę, TVN24Bis.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.