Katastrofa ekologiczna na Bałtyku. Walczą z potężnym wyciekiem ropy

Pięć lat temu wyciek 50 tys. l ropy na wiele tygodni zanieczyścił wybrzeża tajskiej wyspy Samet. Teraz Szwedzi mogą mieć podobny problem.
Pięć lat temu wyciek 50 tys. l ropy na wiele tygodni zanieczyścił wybrzeża tajskiej wyspy Samet. Teraz Szwedzi mogą mieć podobny problem. Fot. 123rf.com
Mierzący 139 metrów kontenerowiec Makassar Highway w ostatni wtorek osiadł na mieliźnie u południowo-wschodnich wybrzeży Szwecji. Od poniedziałku trwa operacja wypompowywania z jego zbiorników ropy, której znaczna ilość wcześniej zdążyła się dostać do wody.

Wyciek powstrzymano w ubiegłym tygodniu, ale nie na długo – wiatry przesunęły jednostkę i ponownie umożliwiły wypływ ropy z jej zbiorników. Oleiste plamy dotarły do brzegów pobliskich wysp, w tym na plaże rezerwatu przyrody Valdemarsvik.

Do tej pory wyciekło około 14 tysięcy litrów paliwa, z czego straż przybrzeżna zdołała usunąć około 7 tysięcy litrów. – Robimy, co w naszej mocy, by ropa nie dotarła do lądu – zapewniał przedstawiciel straży przybrzeżnej.

Zagrożenie dla ludzi
Wydobywające się paliwo zdołano podobno zatamować już w poniedziałek, specjalne grupy żołnierzy, ekologów i wolontariuszy ruszyły na zagrożone zanieczyszczeniem plaże. Ale nie kończy to operacji ratunkowej: dopóki zbiorniki kontenerowca nie zostaną opróżnione, a on sam nie zostanie usunięty z mielizny – zagrożenie wciąż istnieje.

Szwedzkie władze ostrzegły mieszkańców południowo-wschodnich regionów Loftahammar i Valdemarsvik, żeby unikali plażowania i kontaktów z wodą morską.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.