Bierzesz do pracy jedzenie w plastikowym pojemniku? Lepiej go wyrzuć

Plastikowe pojemniki na żywność mogą być groźne dla zdrowia
Plastikowe pojemniki na żywność mogą być groźne dla zdrowia dolgachov / 123RF
Plastikowe pojemniki na żywność to sama wygoda – wiele osób pakuje w nie jedzenie sobie i swoim pociechom. To niestety błąd. Naukowcy ostrzegają szczególnie przed trzymaniem w nich jedzenia dla dzieci. Nie należy też myć ich w zmywarce i podgrzewać w mikrofalówce.

W opublikowanym właśnie raporcie lekarze z Amerykańskiej Akademii Pediatrii ostrzegli przed substancjami chemicznymi m.in. w materiałach do pakowania żywności.

Okazuje się, że zawierają one sporo związków, które nie są obojętne dla zdrowia dzieci. To bisfenole (w tym niesławne BPA), ftalany, perfluoroalkilowe związki chemiczne, nadchlorany, azotany i sztuczne barwniki spożywcze.

Pediatrzy podkreślają, że mogą one sprzyjać lub mieć wpływ na rozwój takich chorób i zaburzeń, jak otyłość, zespół deficytu uwagi i nadpobudliwości psychoruchowej. Mogą także powodować nieprawidłowy rozwój mózgu oraz zmniejszać masę mięśniową i wytrzymałość kości. Pediatrzy mówią także o autyzmie, ale nie precyzują, jak plastik mógłby na niego wpływać.

Uwalnianiu groźnych substancji sprzyja mycie pojemników w zmywarce oraz podgrzewanie ich w kuchence mikrofalowej.

Lekarze zalecają używanie szklanych i metalowych pojemników na żywność. Są one również trwalsze od plastikowych.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.