Jest nowy urząd, są i oszuści. Podszywają się urzędników i robią kontrole

RODO wprowadziło w nasze życie sporo absurdów i falę nowych możliwości dla oszustów
RODO wprowadziło w nasze życie sporo absurdów i falę nowych możliwości dla oszustów Foto: Adam Stępień / Agencja Gazeta
Przed fałszywymi kontrolerami przestrzega bodaj najmłodszy polski urząd – Ochrony Danych Osobowych, którego powstanie było związane z wprowadzeniem przepisów dotyczących RODO. Usiłują wchodzić do firm, mają nawet fałszywe legitymacje.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych ostrzega, że w ostatnim czasie do przedsiębiorców zaczęły zgłaszać się osoby podające się za kontrolerów z Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

– Zalecamy zachowanie ostrożności. Informujemy, że co do zasady uprzedzamy o naszych kontrolach – piszą przedstawiciele Urzędu.

Zagrożenie jest poważne, bo większość przedsiębiorców nie miała jeszcze styczności z tym urzędem. Wykorzystują to oszuści. Przynajmniej w jednym potwierdzonym przypadku mieli ze sobą nawet fałszywe legitymacje i upoważnienie do kontroli.

Prezes UODO informuje, że w najbliższym czasie będą miały miejsce kontrole i upoważnione do ich przeprowadzenia osoby będą pojawiać się w wyznaczonych do kontroli podmiotach. Ważne jest jednak zachowanie ostrożności i baczniejsze weryfikowanie tożsamości zgłaszających się osób.

Warto przypomnieć, że wzór legitymacji, którą posługują się kontrolerzy Urzędu jest określony w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Jednym z zabezpieczeń takiej legitymacji jest m.in. hologram. Musi on być na każdej legitymacji, którą posługują się kontrolerzy Prezesa UODO. Urząd za każdym razem pisemnie uprzedza o planowanej kontroli.

Nie jest to jedyny paradoks związany z RODO. Pisaliśmy już o takich absurdach, jak utrudnienia w korzystaniu z przychodni czy hoteli.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.