Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn. Wiemy, kiedy trafi do sprzedaży

Męska pigułka antykoncepcyjna w końcu staje się faktem
Męska pigułka antykoncepcyjna w końcu staje się faktem Foto: Dinis Tolipov / 123rf.com
W USA ruszyły testy pierwszych ponoć skutecznych męskich pigułek antykoncepcyjnych. Kobiety mają je od lat 60. ubiegłego wieku. Męskie trafią do sprzedaży za mniej więcej 10 lat.

Obecnie są dwie podstawowe metody męskiej antykoncepcji. Tu używanie prezerwatyw lub zabieg wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów. Obie metody mają swoje plusy i minusy, ale spora część mężczyzn ich nie lubi i unika.

Według dr Christiny Wang z LA BioMed, gdyby mężczyźni mieli do wyboru inne, łatwe w stosowaniu sposoby antykoncepcji, dałoby się uniknąć aż 40 proc. niechcianych ciąż. Tym bardziej, że ostatnio okazało się, iż część Amerykanów myje i suszy swoje prezerwatywy a potem używa ich ponownie...

Laboratorium, w którym pracuje dr Wang działa pod auspicjami amerykańskich rządowych instytucji i uniwersytetu w Waszyngtonie.

Firma opracowała pigułki i żel, zawierające mieszaninę hormonów (testosteronu i progesteronu), które w testach laboratoryjnych wykazały skuteczność i były bezpieczne dla organizmu ludzkiego.

Teraz zaczęły się szeroko zakrojone testy, będą one prowadzone w 9 krajach, również w Europie.
Hormony mogą być przyjmowane w postaci pigułek, lub żelu, którym smaruje się skórę na ramieniu.

Dlaczego właśnie na ramieniu? Bo okazało się, że to miejsce najrzadziej dotykane przez kobiety i dzieci – a one powinny unikać kontaktu z żelem. Ten jednak wchłania się szybko i stopniowo uwalnia substancje.

Obie metody nie dają praktycznie żadnych efektów ubocznych, huśtawek nastroju etc. Jedynie część pierwszych testerów nieznacznie przytyła. Teraz badanie potrwa 2 lata i jeśli zakończy się pomyślnie, to pigułki i żel mają szansę trafić na rynek w 2028 roku – donosi serwis zdrowie.gazeta.pl.

Dr Wang wyjaśnia też dlaczego męska pigułka powstaje dopiero teraz. Jej zdaniem żaden koncern farmaceutyczny nie miał interesu w jej produkcji, bo pigułki dla kobiet sprzedają się znakomicie od wielu dekad.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.