Nie za wszystko płacą więcej. Te popularne produkty są w Niemczech tańsze niż w Polsce

Tanie zakupy. W Niemczech taniej można kupić m. in. czekoladę.
Tanie zakupy. W Niemczech taniej można kupić m. in. czekoladę. 123rf.com
Na zakupy do Niemiec? Czemu nie! Choć Niemcy zwykle nie kojarzą się z taniością, jest kilka produktów, które za naszą zachodnią granicą kupimy taniej niż u siebie.

Na pierwszy rzut idzie żywność. Jak wynika z wyliczeń "Gazety Wrocławskiej", w Niemczech tańsza będzie kawa ziarnista. Okazuje się, że za kilogram jednej z najpopularniejszych, Tschibo Feine Milde, zapłacimy średnio ok. 10 euro, czyli ok. 45 zł. W Polsce to wydatek rzędu ponad 50 zł. U sąsiadów zza Odry mniej zapłacimy także za słodkości. Zwykła czekolada Milka w Niemczech kosztuje ok. 80 centów (ok. 3,40 zł), a w Polsce ok. 3,70 zł.

Niemieckie wina, nie tylko te z marketu, ale też z winiarni, również będą tańsze. W polskim markecie za wino zapłacimy ok. 35 zł, zaś w Niemczech będzie to ok. 6 euro (ok. 25 zł). Podobnie będzie z winem prosto z winiarni - tegoroczna butelka wina w Polsce kosztuje ok. 70 zł, zaś w Niemczech ok. 12 euro (ok. 51 zł).

Również woda jest tańsza. Nie dość, że za butelki płaci się kaucję, którą później przy zwrocie można odzyskać, to także cena jest niższa. Za sześciopak 1,5 litrowej wody w Polsce trzeba zapłacić ok. 10 zł, zaś w Niemczech zaledwie 6 zł.

Tania chemia z Niemiec
Nasi zachodni sąsiedzi mają tańsze także kosmetyki i chemię. W niemieckich drogeriach np. puder do twarzy Manhattan kosztuje 4,45 euro (ok. 20 zł), podczas gdy w Polsce zapłacimy za niego ponad dwa razy więcej - ok. 41 zł. Za zwykły proszek do prania Ariel w Niemczech trzeba zapłacić niecałe 5 euro (ok. 20 zł), zaś w Polsce będzie kosztował ok. 32 zł.


Niemiecka elektronika również kosztuje mniej. Za niefirmową szczoteczkę elektryczną w Polsce zapłacimy ok. 60-70 zł, a w Niemczech zaledwie 9.95 euro (ok. 43 zł). Taka sama sytuacja jest m. in. w przypadku telewizorów. 65-calowy telewizor PHILIPS w Polsce kosztuje 6799 zł, a w Niemczech 1499 euro (ok. 6445 zł). Fani gier komputerowych także powinni udać się na zakupy do niemieckiego sklepu - zapłacą mniej.

Często słyszy się, że niemieckie produkty są lepsze, a żywność smaczniejsza, a to dlatego, że ich składniki są wyższej jakości, niż w Polsce. Choć producenci żywo temu zaprzeczają, wielu konsumentów twierdzi, że różnica jest zauważalna. Parlament Europejski przeznaczył 800 tys. euro na zbadanie tej sprawy.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.