Resort finansów apeluje: „trzeba zacisnąć pasa”. Wskazuje jednak jeden wyjątek

PKB Polski. Ministerstwo Finansów wskazuje, że czas dobrej koniunktury i rosnącego PKB trzeba wykorzystać na obniżanie deficytu budżetowego.
PKB Polski. Ministerstwo Finansów wskazuje, że czas dobrej koniunktury i rosnącego PKB trzeba wykorzystać na obniżanie deficytu budżetowego. Kuba Atys/Agencja Gazeta
Ministerstwo Finansów wskazuje, że czas dobrej koniunktury i rosnącego PKB trzeba wykorzystać na obniżanie deficytu budżetowego. Resort boi się, że w przeciwnym wypadku pójdziemy drogą Rumunii i Węgier. Oba te państwa znalazły się pod lupą Komisji Europejskiej ze względu na nadmierne zadłużanie się.

Nowa ustawa budżetowa
Minister finansów Teresa Czerwińska hamuje zapędy kolegów z rządu i tłumaczy, że nowa ustawa budżetowa powinna zostać przygotowana z „rozwagą” - donosi środowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Uważam, że powinniśmy wykorzystać czas bardzo dobrej koniunktury, aby realizować ścieżkę konsolidacji fiskalnej i redukować deficyt – tłumaczyła minister. Dobra koniunktura sprawia, że wiele krajów UE notuje nadwyżki. W Polsce w 2017 roku łączna dziura w budżecie, samorządach i systemie ubezpieczeń społecznych sięgnęła 1,7 proc. PKB. Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że w tym roku będzie to 1,4 proc.

Czerwińska wskazała jednocześnie jeden wyjątek od oszczędności. – Mamy pewne priorytetowe programy, które realizujemy, chociażby 500 plus – zastrzegła.

Ministerstwo boi się, że bez zaciśnięcia pasa Polsce grozi powtórzenie scenariusza znanego z Węgier i Rumunii. Oba państwa zostały objęte przez KE procedurą nadmiernego odchylenia, która jest stosowana, gdy kraj nie obniża swojego deficytu strukturalnego.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.