Czas rozstać się ze stereotypami na temat polskiej wsi: dziś jest bogatsza, bezpieczniejsza, bardziej zaangażowana społecznie.

Nowa twarz polskiej wsi. Nie pije i nie żyje w biedzie

Trend się odwrócił: mieszkańcy już nie uciekają ze wsi. Wręcz odwrotnie, to mieszczuchy coraz chętniej przeprowadzają się na prowincję. Polska wieś już nie pije i nie żyje wyłącznie z zasiłków. Poznaj zaskakujące wnioski, płynące z nowego raportu Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

W Polsce za proekologiczne myślenie odpowiada firma, pracownik o środowisko dba tylko w domu.

Ekologia to fikcja. Dbamy o środowisko w życiu prywatnym, ale w pracy panuje znieczulica

Twój komputer włącza się dobre pół godziny – cóż, nie będziesz przyjeżdżać do pracy pół godziny wcześniej, żeby patrzeć na leniwie pulsujące logo Windows. Światło w kuchni, kosz na baterie? Phi. Ekologia w codzienności polskiego biura to fikcja.

System kognitywny pracuje z danymi w taki sposób, jak ludzki mózg, mówi Aleš Bartůněk

Życie à la IBM: supermózg i chmura

Jeśli wydaje wam się, że Google albo Facebook wiedzą o was wszystko... To macie rację. Ale to IBM może zrobić z wami wszystko: możliwości firmowego superkomputera nie mają granic.

NAJNOWSZE

BLOGI

 • Czy naprawdę smogowi winne są kominki?

  Mamy zimowy smog, fakt. Kluczowe pytanie dotyczy co jest rzeczywistą przyczyną i jak zaradzić. W tle tego pytania jest inne – kogo obwinić i na czym zarobić. Podnoszone są głosy aby rozprawić się z kominkami. W walce ze smogiem zdecydowałem stanąć po stronie kominka, głównie z powodu słabości praktycznie dostępnych rozwiązań alternatywnych i substytutów.

 • Sen o potędze, czyli Chiny na Nowym Jedwabnym Szlaku – część I

  We wrześniu 2013 r. podczas wizyty w Astanie Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zapowiedział budowę Nowego Jedwabnego Szlaku, nawiązując tym samym do czasów największej świetności Państwa Środka. Czym był i czym ma być projekt rozpalający umysły Chińczyków? Dlaczego Chinom opłaca się wydawać dziesiątki miliardów dolarów na jego realizację? I przede wszystkim - co to wszystko oznacza dla Polski?

 • 5 najlepszych świątecznych reklam na świecie

  Co prawda od Świąt minęły już dwa tygodnie jednak warto wrócić do nich pamięcią w kontekście reklam, jakie pojawiały się w tym okresie na telewizyjnym ekranie jak również na wyświetlaczach komputerów, tabletów, telefonów. Trzy najczęstsze popkulturowe skojarzenia z Bożym Narodzeniem to jadąca ciężarówka coca-coli, postać Kevina samego w domu i rytmy Last Christmas. Czy świąteczne reklamy w 2016 roku wyszły ponad te sztampowe skojarzenia? Wydaje mi się, że wiele marek nie zawiodło konsumentów, a ich reklamy oglądały się z zaciekawieniem do samego końca mimo tego, że trwały czasem nawet 3 minuty. Poniżej zamieszczam 5 moich faworytów – reklamy, na które warto było czekać cały rok.

 • Po pierwsze mobilność

  W dzisiejszych czasach podejście do pracy, szczególnie pracy biurowej znacznie się zmieniło. Szczególnie jeżeli chodzi o pracę wykonywaną zdalnie. Znacznie zmienia się styl pracy młodych pracowników. Pracodawcy jednak nie zawsze za tymi zmianami nadążają, co powoduje niepotrzebne spięcia na linii pracownik – pracodawca.

 • Trendy na rynku pracy i co z tego wynika dla innowacji

  Rynek pracy ciągle się zmienia, za 10 lat niektóre zawody przestaną istnieć, a pojawią się nowe. Trendy na rynku pracy to nie tylko nowe zawody, ale też nowy sposób pracy, nowe przestrzenie do zagospodarowania. Poznając je możemy wykorzystać je w projektowaniu nowych produktów i usług, tworząc innowacyjne rozwiązania.

 • Cyberbezpieczeństwo nie zatrzyma 'ekologicznego' kryzysu w przestrzeni cyfrowej

  Świat biznesu już dawno przyjął za pewnik, że dane o ludziach to nowa ropa naftowa. W moc sprawczą „wielkich danych” coraz bardziej wierzą politycy: w 2016 r. nie było kampanii, w której taktyczne wykorzystanie mediów społecznościowych i profilowanie wyborców nie odegrałyby istotnej roli. A skoro dane to wymierna wartość ekonomiczna i polityczne paliwo, warto je chronić. W tej kwestii wszyscy gracze wydają się zgodni: „cyberbezpieczeństwo” zajęło prominentne miejsce w żargonie polityków, regulatorów i firm. Ale czy to wystarczy?

 • Bezpieczeństwo w kontekście korzystania z aplikacji i urządzeń mobilnych

  Urządzenia mobilne zastępują coraz częściej komputery osobiste, a ich rola w ostatnim czasie zyskała bardzo na znaczeniu. Użytkownicy wykorzystują urządzenia mobilne jako przenośne centra dowodzenia, zarówno w ich życiu prywatnym, jak i zawodowym. Smartfony i tablety są użytkowane w trybie ciągłego podłączenia do sieci, umożliwiając odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej, podejmowanie rozmów nie tylko w formie głosowej, ale także hangoutów tekstowych i wizualnych. Dokonywane są przez nie także operacje finansowe, wykorzystywane portale społecznościowe czy tworzone i edytowane dokumenty. Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie używa urządzeń mobilnych. Relatywnie nie dawno, bo w 2014 roku liczba użytkowników urządzeń mobilnych przerosła liczbę tradycyjnych użytkowników laptopów, czy komputerów stacjonarnych. Taka zmiana sposobu wykorzystania urządzeń mobilnych generuje nowe zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa danych i prywatności.

 • Prosumeryzm. Polacy chcą nowej polityki przemysłowej

  Przed miesiącem, w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach odbyła się debata „Energetyka prosumencka: przedsiębiorca prosumentem?“. Uczestnicy byli zgodni, prosumentów będzie przybywać.

 • Najnowsze trendy na Duch Design Week

  Poszukiwania nowych materiałów, kreowanie nowych przestrzeni do życia, nadawanie nowego znaczenia rzeczom, które od dawna znamy oraz łączenie różnych funkcji społecznych w jednej przestrzeni to główne trendy, które zaobserwowałam na zakończonym 30 października Duch Design Week.