NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • 10 mitów na temat dotacji unijnych

  Legend i uprzedzeń związanych z dotacjami unijnymi jest wiele. Wierzymy, że Unia jest trochę jak Lotto i dotację można wygrać szczęśliwym trafem. Przeanalizujemy temat mitów o dotacjach unijnych na przykładzie programu SME Instrument (SMEI) działającego w ramach Horyzontu 2020. Dlaczego ten program? Bo polskie firmy składają do niego bardzo dużo wniosków a wyniki są mizerne. Zainteresowani innymi programami również znajdą coś dla siebie.

 • Dotacja. Przedmiot pożądania. Święty Grall przedsiębiorców.

  Co zrobić by ubieganie się o dotacje było bardziej efektywne i jak nie „spalić” projektu zanim on powstanie?

 • Fabryka absurdów czyli dotacje na innowacje

  Błędy, wiadomo, ludzka rzecz. Problem pojawia się gdy incydent staje się standardem, a instytucje, które z natury powinny przed błędami strzec, stają się fabrykami absurdów. Asymetria odpowiedzialności za popełnione błędy w przypadku dofinansowania publicznego jest ogromna. Czy błąd popełnia urząd czy wnioskodawca – w przytłaczającej większości przypadków płaci za nie ten drugi. Problem zapewne z rodzaju „systemowych”, w tekście nie ma recepty na jego rozwiązanie, przedstawiam natomiast rzeczy, z którymi przedsiębiorca może mieć do czynienia w trakcie aplikacji o wsparcie związane z realizacją projektów B+R czy wdrożeniem ich wyników.

 • Pomoc publiczna – co warto wiedzieć.

  Benjamin Franklin powiedział, że „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.”; gdyby żył dzisiaj mógłby śmiało dopowiedzieć „… No i pomoc publiczna”. Jest to bowiem rodzaj wsparcia udzielanego przez instytucje państwowe, polegającego na przyznaniu w jakiejkolwiek formie, pomocy pojedynczemu podmiotowi gospodarczemu, bądź grupie podmiotów, która w efekcie prowadzi do zakłócenia konkurencji na wolnym rynku.

 • Pierwsze kroki po otrzymaniu dotacji z Instrumentu dla MŚP

  Dostaliśmy maila, że Komisja Europejska przyznała nam dofinansowanie z Instrumentu dla MŚP (Horyzont 2020). Co wtedy zrobić?

 • Bądź Chuckiem Norrisem funduszy unijnych!

  Co zrobić żeby to fundusze unijne ubiegały się o Ciebie, a nie Ty o nie? W dzisiejszym artykule kilka podstawowych kwestii, od których należy zacząć, a które są kluczowe, gdy zaczynasz myśleć o pozyskaniu wsparcia na Twoje projekty. Te 4 przykazania, raz wdrożone pozwolą Ci skutecznie opracowywać projekty, aplikować z nimi o środki, realizować, a na koniec z powodzeniem rozliczyć.

 • Pozwól, że Rocky Balboa coś Ci powie o funduszach unijnych...

  Rocky Balboa powiedział kiedyś „Nieważne jak mocno bijesz, ale jak dużo jesteś w stanie znieść i nadal iść do przodu. TAK POWSTAJE ZWYCIĘŻCA”. Wytrwałość, ciężka praca i odwaga żeby zaryzykować to kluczowe kwestie nie tylko w życiu, ale również w biznesie, a dalej w maleńkim wycinku tego wszystkiego, czyli w funduszach unijnych. Tak, aplikowanie o nie to ryzyko; tak – to ciężka praca; i tak – trzeba być wytrwałym żeby przejść przez tę ciernistą drogę. Ale fundusze unijne są dla zwycięzców i odkrywców. Tym krótkim wstępem chciałam trafić do dużej części nas - Polaków, którym przez całe życie przyświeca, jakże głęboka, acz krótka fraza „Cooo, ja nie potrafię?”