NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Innowacja na kredyt? – BGK daje gwarancje

  Z końcem roku do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) trafiło 250 mln zł, dzięki czemu kwota, która jeszcze do niedawna zagrożona była niewykorzystaniem w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), pozwoli na uruchomienie preferencyjnych gwarancji kredytowych dla innowacyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Gwarancje na innowacje umożliwią firmom pozyskanie kredytów o łącznej wartości 416 mln zł.

 • Czy stać Cię na klientów zagranicznych?

  Otwieram stronę Narodowego Banku Polskiego: kurs Euro 4,30 zł, kurs Dolara prawie 4,00 zł, kurs Funta prawie 6,00 zł. Jako, że w naszej firmie duża część przychodów przychodzi właśnie w tych walutach więc nie da się ukryć, że taka sytuacja mnie cieszy. Pamiętam czasy kiedy Dolar kosztował 3,20 zł, a my i tak konsekwentnie stawialiśmy na zdobywanie klientów zza oceanu. Gdy ich liczba stała się znacząca zaczęliśmy zauważać, że kwota wystawiana na fakturze znacznie różni się od kwoty wpływającej na nasze konto. Postanowiliśmy się temu bliżej przyjrzeć.

 • Kredyt we frankach? Głowa do góry!

  Kredyt we frankach - co robić? Część 1. Przede wszystkim nie panikować. Kredyty we frankach (CHF) wbrew często mylnym opiniom są kredytami w złotówkach. Postaram się przybliżyć w kilu następnych wpisach jak bronić się przed egzekucją na podstawie BTE, jak walczyć z nieprawidłowo przeliczonym kredytem i co zrobić by oddać tyle ile bank pożyczył.

 • Leapfrogging - dlaczego możemy być innowacyjni

  Wczoraj mogliśmy przeczytać w mediach, że Meritum Bank jako pierwszy w Polsce i jako jeden z pierwszych w Europie udostępnił klientom możliwość logowania się do banku za pomocą odcisku palca. To z pozoru niewielkie wydarzenie dużo nam mówi o istocie innowacji i o tym jak bardzo innowacyjna może być Polska.

 • Masz kredyt w banku? W takim razie na tym zarób.

  Działania banków od zawsze były dalekie od klasycznego podziału na dobre lub złe instytucje. Pewne działania cieszą, ale inne drenują niepotrzebnie nasze kieszenie. Które?

 • FinTech – zagrożenie czy szansa dla sektora bankowego. Bliska perspektywa

  Sektor firm oferujących rozwiązania z zakresu Financial Technology (FinTech) rozwija się bardzo dynamicznie – zarówno w kontekście wielkości inwestycji jak i ilości spółek. Spośród ponad 140 tzw. jednorożców (Unicorns), czyli firm o wartości oszacowanej na ponad 1 miliard dolarów ponad 20 to spółki FinTech. Szacunki mówią również o łącznej liczbie 4500 firm w samych Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Według raportu Accenture „The Future of Fintech and Banking” globalna wartość inwestycji w spółki FinTech wzrosła z 2 miliardów dolarów w roku 2010 do 12 miliardów dolarów w roku 2014. W świetle tych danych pytanie o to jaki wpływ spółki FinTech mają lub będą miały na sektor finansowy wydaje się być zasadne. Dyskusja na temat wpływu branży FinTech na kształtowanie przyszłego krajobrazu bankowości toczy się nieprzerwanie na forum publicznym już od jakiegoś czasu.