NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Project Based Learning / Nauczanie Przez Projekty

  Przeczytałem dziś hasło, które powinno stać się mottem każdej osoby i instytucji parającej się edukacją: W czasach Google uczenie faktów nie ma sensu, dlatego uczymy myśleć.

 • Co ma mózg do gadania? Więcej niż komputer, bo komunikacja to coś innego niż zapisanie tabelki w Excelu

  Przed wykładem dla młodzieży uczestniczącej w programie Gdynia Business Week 2016 postanawiam się przejść po szkole, w której się odbywa. W końcu to gdyńska Trójka. Szkoła, w której 22 lata wcześniej pisałem maturę. Do spotkania z młodymi ludźmi jest jeszcze 10 minut. Powoli wychodzą z sal warsztatowych i długim korytarzem idą w kierunku auli. Jeden z uczestników (John, jak się potem dowiem), mijając mnie unosi rękę wysoko, pozdrawiając jak mniemam. Odpowiadam „Hi” i mijam go. On nieco zdezorientowany odpowiada „Hi. No High-five today?”. To drobne zdarzenie pokazuje, jak elementarne błędy czasem popełniamy komunikując i odbierając komunikaty.

 • Szkoły branżowe - nowy model szkoły zawodowej

  Ruszyła machina zmian w systemie edukacji. „Dobra zmiana” objęła również kształcenie zawodowe. Zmieni się wszystko... Czy na lepsze? Kto wie...

 • Lekcje polskiego z komiksem i rapem. Raper uczy uchodźców z Czeczenii, Ukrainy i Libii

  Wychował się w białostockiej dzielnicy, kojarzonej w całym kraju z rasizmem i nietolerancją. Ta rozmowa doskonale pokazuje jak wiele rzeczywistość różni się od medialnych przekazów. Rozmawiam z raperem Maximem.

 • Innowacja zaczyna się w szkole

  Możemy wykładać miliardy złotych na finansowania innowacyjnych pomysłów, ale niewiele z nich będzie, jeśli postaw przedsiębiorczych nie wpoimy Polakom już w szkole.

 • Czy wakacje szkodzą dzieciom?

  Umysł, tak jak np. rower, nieużywany - rdzewieje. Niech wakacje będą dla dzieci czasem rozwoju na innych polach. Bez ocen, egzaminów czy konieczności siedzenia w ławkach.

 • Tym szkoła stoi, co dyrektor skroi...

  Praca dyrektora placówki oświatowej jest trudna. Co dzień sprostać on musi wyzwaniom, jakie nakłada na niego konieczność zapewnienia świetlanej przyszłości sobie i szkole, która została mu powierzona. Dyrektorzy co dzień muszą radzić sobie z wieloma problemami i umiejętnie godzić sprzeczne często interesy. Ten felieton wcale nie jest dowcipny...