NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Prosumeryzm. Polacy chcą nowej polityki przemysłowej

  Przed miesiącem, w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach odbyła się debata „Energetyka prosumencka: przedsiębiorca prosumentem?“. Uczestnicy byli zgodni, prosumentów będzie przybywać.

 • Prawo własności przemysłowej czyli dlaczego warto chronić własność intelektualną przedsiębiorstwa

  Patentować czy nie patentować? Jak chronić skutecznie to, co cenne, ale nie materialne? Ile to kosztuje? Kto powinien zainwestować w patent i na jakich zasadach? O tych i wielu innych kwestiach związanych z ochroną własności przemysłowej techBrainers rozmawia z ekspertami kancelarii Bird & Bird.

 • Wartość budowania osobistych relacji z zagranicznymi partnerami

  Często wspominam, jak ważne jest budowanie osobistych relacji z ludźmi, z którymi się współpracuje. Ma to oczywiście szczególne znaczenie w przypadku rozwijania eksportu. Kilkanaście dni temu miałem okazję dłużej rozmawiać na ten temat z panią Karoliną Cieślińską z portalu...

 • Chińczyki trzymają się dobrze. A Górnicy?

  Z najnowszego raportu firmy Roland Berger wynika, że o ile w 2013 r. polskie elektrownie potrzebowały rocznie około 65 mln ton miałów energetycznych, o tyle w roku 2020 będzie to tylko około 43 mln ton.

 • Czy jesteście gotowi na ludzki ser?

  Znam wielu wielbicieli serów, sama do nich należę. Nie mamy oporów przed jedzeniem serów wyprodukowanych z mleka zwierząt przy udziale wyselekcjonowanych szczepów bakterii i pleśni. Fermentacja jest uznawana za jeden z najstarszych procesów biotechnologicznych. Oczywiście jest to zjawisko naturalne, ale ludzie ucząc się je wykorzystywać do produkcji żywności, uczynili z tej wiedzy technologię. Sam proces polega na konwersji węglowodanów do alkoholi, gazów i kwasów w warunkach beztlenowych – mikroorganizmy, tj. bakterie czy drożdże produkują w ten sposób energię

 • O innowacyjności rodzącej się ze współpracy nauki i przemysłu po niemiecku

  Joseph von Fraunhofer to niemiecki astronom i fizyk przełomu XVIII i XIX wieku, jeden z twórców współczesnej optyki. Dziś jest patronem największej w Europie organizacji zajmującej się badaniami stosowanymi – Towarzystwa im. Fraunhofera. Organizacja powstała w Niemczech w 1949 roku. Obecnie koordynuje 66 niemieckich instytutów naukowo-badawczych i samodzielnych jednostek badawczych (tzw. instytutów Fraunhofera). W sumie w Towarzystwie oraz w zależnych jednostkach pracuje prawie 24 tysięcy pracowników, a roczne budżety badawcze liczone są w setkach milionów euro.

 • Potęga kreatywności

  Pojęcie przemysłów kreatywnych pojawiło się w globalnej świadomości pod koniec XX w. Działalność gospodarcza, którą określa się tym mianem jest trudna do ustrukturyzowania ze względu na różnorodność jaką odznaczają się przedstawiciele tej klasy. Warto jednak podjąć się pracy nad usystematyzowaniem tego sektora oraz przygotowaniem strategii jego wsparcia ze strony Państwa, gdyż rynek przemysłów kreatywnych w skali globalnej, zawężając go tylko do metodologii stosowanej przez Wielką Brytanię, jest wart około BILIONA dolarów.