NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Cyberbezpieczeństwo nie zatrzyma 'ekologicznego' kryzysu w przestrzeni cyfrowej

  Świat biznesu już dawno przyjął za pewnik, że dane o ludziach to nowa ropa naftowa. W moc sprawczą „wielkich danych” coraz bardziej wierzą politycy: w 2016 r. nie było kampanii, w której taktyczne wykorzystanie mediów społecznościowych i profilowanie wyborców nie odegrałyby istotnej roli. A skoro dane to wymierna wartość ekonomiczna i polityczne paliwo, warto je chronić. W tej kwestii wszyscy gracze wydają się zgodni: „cyberbezpieczeństwo” zajęło prominentne miejsce w żargonie polityków, regulatorów i firm. Ale czy to wystarczy?

 • W cieniu Panama Papers

  Wraz z wyciekiem dokumentów zwanych potocznie Panama Papers, pojawiło się też sporo teorii spiskowych. Jedna z bardziej popularnych - głoszona między innymi przez rosyjskie media internetowe - sugeruje, że wszystko było sprawnie przeprowadzoną akcją CIA, mającą na celu rzucenie podejrzeń na możnych z całego świata, a także zdestabilizowanie sytuacji politycznej w niektórych krajach. Poszlaką – wskazującą na zaangażowanie amerykańskich służb specjalnych – jest mała ilość polityków oraz biznesmenów ze Stanów Zjednoczonych obecna w ujawnionych materiałach.

 • Kto odpowiada za naruszenie prawa z użyciem otwartej sieci wifi?

  W dniu dzisiejszym ukazała się opinia Rzecznika Generalnego dotycząca odpowiedzialności podmiotów udostępniających niezabezpieczone sieci wifi za naruszenie praw autorskich dokonanych przez użytkowników tych sieci.

 • Skok na armię

  Kłopoty gospodarcze Chin zaczynają objawiać się nie tylko na giełdowych parkietach. W roku 2016, wydatki na obronę w Państwie środka wzrosną o 7-8 procent, czyli o ok. 3 punkty procentowe mniej niż w roku ubiegłym. Tak niski wzrost został odnotowany ostatnio przed pięcioma laty.

 • Jak włamano się do niemieckiego Bundestagu?

  W maju 2015 r. w mediach pojawiły się informacje, że nieznani hakerzy dostali się do informacji niemieckiego Bundestagu - niższej izby parlamentu Niemiec. Wciąż nie wiadomo jak dużo danych zostało skradzionych. Jednak dziś wiemy już jak do tego doszło i w którym miejscu zawiodły procesy bezpieczeństwa informatycznego. Wnioski z raportu zadziwiają. Jak mogło do tego dojść w tak ważnym urzędzie - tym bardziej, że metoda działania hakerów była wręcz ... podręcznikowa.

 • Jak zabezpieczyć to co najcenniejsze w startupie?

  Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to co w startupie jest najbardziej wartościowe. W jednym z filmów ze znanych występów serii TED wskazywano, że najważniejszy dla powodzenia przedsięwzięcia (nie tylko startup’u jest „timing” czyli trafienie ze swoim produktem lub usługą w odpowiedni moment. Nie da się tego jednak wycenić ani przewidzieć, czy i kiedy ten moment nastąpi. Aby w ogóle móc zastanawiać się nad odpowiednim momentem startu trzeba mieć czym wystartować – odpowiednio przygotowany produkt lub usługę. Te elementy opierają się na pewnym pomyśle, który przyświecał jego twórcom.

 • Dlaczego najczęściej tracimy dane za pośrednictwem naszych telefonów?

  Utrata czegokolwiek jest dla każdego z nas bolesnym doświadczeniem. Im bardziej coś cenimy, tym większą odczuwamy stratę. Dotyczy to nie tylko przedmiotów, ale również wszelkiego typu danych. W dzisiejszym świecie nasze dane bardzo często stanowią o wiele większą wartość niż przedmioty, które posiadamy. Tak więc często utrata danych może kosztować nas więcej, niż kradzież samochodu bądź portfela.