NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • I co z tego, że język plugawy? Ważne jest przesłanie. Dlaczego Polska nie rozumie Donalda Trumpa

  Trzy dni temu wróciłem z Polski do mojej samotni na górze w Shenandoah Valley w Wirginii (USA) i osobiście obserwowałem przebieg wyborów prezydenckich w mojej okolicy. 71 proc. głosów zdobył Trump, a jedynie 22 proc. – Clinton (Dane dla Augusta County, Wirginia). Z góry wszystko lepiej...

 • Dokąd powędruje 2,5 biliona dolarów?

  Sensacyjną wiadomością ostatniego tygodnia w USA było opublikowanie zeznań podatkowych Donalda Trumpa w New York Times’ie. Republikański kandydat od miesięcy zwodził opinię publiczną odmawiając na wiele sposobów dostępu do informacji. Wystarczył jednak hackerski włam i świat dowiedział się, że świetny biznesmen – na którego kreuje się Trump – nie płaci podatków od 1995 roku.

 • Czy Ameryka będzie znów wielka?

  Nie bez przyczyny przytaczam hasło jednego z kandydatów do Białego Domu. Prognozy gospodarcze, dotyczące przyszłości Stanów Zjednoczonych, były ważnym elementem toczącej się walki o nominacje prezydenckie. Oczywiście nie były one tak spektakularne, jak pomysły z budową murów na granicach czy wysiedlaniem muzułmańskich mniejszości z Ameryki. Osią łączącą kandydatów przeciwnych obozów była odczuwalna wśród przeciętnych obywateli frustracja. Ludzie czują, że coś się zacięło w dobrze (?) działającej maszynce gospodarki.

 • Marzenia o Dolinie Krzemowej

  Przez ostatnie lata każde województwo wypracowało sobie strategie rozwoju (zwykle opartą o innowacje). Podobne plany tworzone były przez dekady na całym świecie dla różnych krajów i ich regionów. Dlaczego większość z nich nie odnosi spektakularnego sukcesu? Czemu nie ma na świecie drugiej Doliny Krzemowej czy zagłębia samochodowego, jak kiedyś w Michigan?

 • Kiedy Polacy przyłączą się do budowanej przez Amerykanów największej na świecie elektrowni?

  Jak można wytwarzać prąd? Wystarczy dynamo na kole rowerowym. Większość z nas odpowie, że w elektrowni .. węglowej. Ewentualnie, że energia pochodzi ze źródeł odnawialnych: wiatru, słońca, wody. Jednak już dziś, w erze inteligentnych sieci energetycznych oraz zjawisk kulturowych...

 • 5 najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych.

  W styczniu zwykle pojawia się dużo raportów podsumowujących miniony rok. Dotyczy to również branży motoryzacyjnej. O ile raporty sprzedaży samochodów elektrycznych w naszym kraju nie są specjalnie imponujące (a przy tym interesujące), to w Stanach Zjednoczonych ze względu na stosunkowo duże zainteresowanie ekologiczną motoryzacją sprawa wygląda znacznie ciekawiej.

 • TTIP – o co w zasadzie chodzi i czy jest się czego bać?

  Co to w zasadzie jest TTIP? Co kryje się za tym tajemniczym skrótem? Dlaczego powstaje tyle form sprzeciwu wobec czegoś, o czym w zasadzie niewiele wiadomo? Czy rzeczywiście jest czym straszyć? Postaram się przybliżyć podstawowe aspekty Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji, które powinny dać odpowiedź na postawione powyżej pytania i zaznajomić zainteresowanych, oraz inne osoby chcące aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym w zakresie sporu o TTIP.