NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Przeciw rekomendacjom Banku Światowego zgodnie protestują już przedstawiciele związków zawodowych.
  Wstrząsająca rada Banku Światowego dla rządów. Wszystkim nam zjeżą się włosy na głowie

  Zlikwidować płacę minimalną – taka porada dla rządów miała się znaleźć w przygotowywanym właśnie do publikacji dorocznym raporcie Banku Światowego. Jedna z najpotężniejszych organizacji na globie widzi w tym posunięciu remedium na nadchodzący gigantyczny kryzys na rynku pracy.

 • Konopie indyjskie jako substytut tytoniu trafią do szwajcarskich sklepów sieci Lidl.
  Lidl śmiało sobie poczyna: konopie indyjskie jako substytut tytoniu

  Substytut tytoniu – tak określane są produkty, które mają trafić na półki supermarketów Lidl w Szwajcarii. W tym charakterze niemiecka sieć chce sprzedawać produkty przygotowywane z konopi indyjskich.

 • Stadion Dziesięciolecia: źródło tanich podróbek, trochę okno na świat dla Polaków z lat 90.
  Telefony, filmy, ubrania i życie jak z lat 90. Tak wielkie firmy zarabiają na naszych wspomnieniach

  Po dekadzie plastiku i krzykliwych kolorów, jakim były lata 80., kolejna była buntownicza i łamiąca schematy. Nowinki technologiczne w błyskawicznym tempie przeniosły ludzkość do rzeczywistości rodem z filmów science fiction sprzed ledwie kilkunastu lat. Przynajmniej na Zachodzie, bo w krajach postkomunistycznych zaczęło się gwałtowne nadrabianie utraconych lat. Tak czy inaczej, po tej dekadzie gwałtownego przyspieszenia pozostało wspomnienie czasów szalonych i romantycznych. Nic dziwnego, że potrafimy słono zapłacić, żeby choć w jakiejś cząstce przywołać tamten klimat.

 • Wegetariańskie kotlety, burgery czy kiełbaski trafiają we Francji do indeksu nazw zakazanych.
  Świat wegetarian zadrżał w posadach. Nie będą mogli używać nazw „kotlet” czy „kiełbasa”

  Na wypadek, gdyby ktoś nie wiedział, że kotlet sojowy nie zawiera mięsa, francuscy politycy postanowili załatwić sprawę specjalnymi przepisami. „Kotlety”, „kiełbasa”, „steki”, „filety” czy „boczek” – to będą teraz nazwy zastrzeżone wyłącznie dla potraw i produktów mięsnych.

 • Obrót akcjami i obligacjami GetBack może zostać odwieszony po publikacji raportu rocznego spółki.
  Najpierw trzęsienie ziemi, teraz napięcie rośnie. Gwiazda giełdy może wywołać prawdziwe spustoszenie

  Obligacje za 2,6 miliarda złotych wyemitowała, zgodnie z najświeższymi informacjami Komisji Nadzoru Finansowego, firma windykacyjna GetBack. Feralne papiery miały trafić do rąk ponad 9 tysięcy klientów indywidualnych i 178 instytucji.

 • Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z rodzinami osób niepełnosprawnych w Sejmie.
  Bogatym jeży się włos na głowie. Rząd szykuje trzeci próg podatkowy

  Podatek solidarnościowy, którym premier Mateusz Morawiecki chciałby obłożyć grupę najbogatszych Polaków, będzie mieć znaczenie przede wszystkim symboliczne, bez większego wpływu na gospodarkę. Może jednak uruchomić procesy, które pośrednio mogą wywołać mniej lub bardziej gwałtowną rejteradę najlepiej opłacanych specjalistów.

 • Demonstracja inwestorów handlujących kryptowalutami pod warszawską siedzibą ministerstwa finansów.
  Dziś jest ten dzień. Kryptowaluciarze stali się siłą polityczną

  To, że politycy zazwyczaj są do tyłu, jeżeli chodzi o technologie i bieżące mody – nie jest niczym nowym. Przez długie miesiące z poszczególnych instytucji państwa dobiegały jedynie gniewne pomruki i ostrzeżenia przed kryptowalutami. Podatek PCC – jakkolwiek irracjonalny by nie był – był konsekwencją coraz bardziej rygorystycznej polityki w tym obszarze. Teraz, gdy w końcu politycy stanęli twarzą w twarz z rozemocjonowanym tłumem inwestorów kryptowalutowych, okazało się, że to nie jest garstka geeków lecz całkiem pokaźna grupa elektoratu. Nic zatem dziwnego, że pomysł PCC poszedł do kosza.

 • Konrad Kąkolewski, były już prezes GetBack.
  Wielki kryzys na GPW. "To drugi Amber Gold", ale trzykrotnie większy od pierwszego

  Piątek był kolejnym dniem fatalnej passy dla GetBack – firmy zajmującej się windykacją, która zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych zaledwie dziewięć miesięcy temu. Po raptownej zmianie władz spółki pojawiły się wątpliwości co do jej rzeczywistej sytuacji finansowej. Na tyle poważne, że agencje ratingowe obniżają oceny spółki, a menedżerowie otwarcie mówią o „drugim Amber Gold” – tyle że ponad trzykrotnie większym od „pierwszego”.

 • Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Na warsztat wzięła tzw. zatory płatnicze.
  „Czekam na przelew”. Rząd chce jednym cięciem skończyć z gigantycznym problemem polskiego biznesu

  To tłumaczenie każdy przedsiębiorca słyszy regularnie. Według niektórych ekspertów słynne "czekam na przelew" to największy problem polskiej gospodarki, przynajmniej w ostatniej dekadzie. Zatory płatnicze sięgają w Polsce 20 miliardów złotych, a biorąc pod uwagę koszty ukryte „obsługi” takich niespłacanych należności – w sumie problem urasta do poziomu 100 mld złotych. Przedsiębiorcy rozkładają ręce: skoro mój kontrahent nie płaci mnie, to i ja nie mogę zapłacić. Koło się zamyka.

 • Premier Mateusz Morawiecki.
  Inni politycy mogliby się uczyć od Morawieckiego. Niskim kosztem uzyskał maksymalny efekt

  Około 15 miliardów złotych – tak szacują politycy PiS koszty zapowiedzianych w sobotę przez szefa rządu zmian w gospodarce. Być może nawet to są bezpieczne i nieco przesadzone szacunki. Nowe programy socjalne, zmiany opodatkowania małych firm i fundusz mający przyspieszyć rozbudowę siatki drogowej w Polsce wbrew pozorom nie będą dla budżetu wielkim obciążeniem – przynajmniej nie tak wielkim, jakim były dotychczasowe inicjatywy rządu. Natomiast ich medialna siła rażenia jest niezwykła.