NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Rosja metodą siłową zablokowała już ponad 16 mln adresów IP, blokując użytkownikom usługi.
  Zabawa w kotka i myszkę ze "złotym dzieckiem" się skończyła. Rosja osiąga nowy poziom cenzury

  Twórca rosyjskiego Facebooka, ekscentryczny miliarder, ostatnio w Rosji persona non grata. Pavel Durow, ojciec komunikatora szyfrującego wiadomości Telegram, ostro zalazł rządzącym za skórę. Rosja w walce przyjęła metodę brutalnej siły, przy okazji wylewając dziecko z kąpielą. Skala jest raczej niespotykana i może stanowić niepokojący precedens.

 • Kuba Pancewicz, weteran Nokii, nowy general manager Lenovo MBG Polska&CEE. Zadba o przywrócenie dawnej świetności marce Motorola
  "Hello Kuba”. Motorola z nowym kapitanem płynie po młodych Polaków

  Ta firma była kiedyś nie do zatrzymania. To dzięki jej technologii astronauci z Księżyca zadzwonili na Ziemię. Grała obok Nokii pierwsze skrzypce na rynku komórek. „Brzytwa” (Motorola Razr) była klasą samą w sobie. Aż przyszedł moment załamania i na lata Motorola marka odeszła w niebyt. Teraz, z silnym zapleczem i nowym szefem - Kubą Pancewiczem, weteranem Nokii, próbuje zdobyć dawną pozycję.

 • Imagine Cup 2018, edycja krajowa. Na światowe finały do. Seattle pojedzie zespół Wavy z Politechniki Łódzkiej.
  Mam dla startupów jedną radę: zainwestujcie w humanistę!

  Byłem jednym z jurorów oceniających studenckie startupy na konkursie Microsoftu Imagine Cup 2018. To bardzo pouczające doświadczenie. I z tej pozycji mogę powiedzieć, że dobre opakowanie i dynamiczna prezentacja, to więcej niż połowa sukcesu. Przykryje wiele braków w pomyśle. To sytuacja w stylu stety lub niestety, ja obstaję za tym drugim.

 • Mark Zuckerberg przed amerykańskim Kongresem tłumaczył się z afery Cambridge Analytica.
  Może i jestem bałwanem, ale zapłaciłbym Facebookowi. Kupuję to!

  To było gastronomiczne wydarzenie roku. Wielka impreza przy grillu w stylu slow food w amerykańskim Kongresie. Daniem głównym był szef Facebooka Mark Zuckerberg upieczony na chrupko. Padło nawet hasło o płatnym Facebooku. I wiecie co? Jesteśmy fatalnymi księgowymi. Wszyscy, jak jeden mąż, bo to Facebook powinien płacić nam, nie my jemu.

 • Anna Streżyńska, była minister cyfryzacji, dziś szefowa firmy MC Square Solutions, co nawiązuje do nazwy kierowanego przez nią resortu. Ten zresztą - na marginesie - najpewniej przestanie być oddzielnym ministerstwem.
  "Dostałam SMS: Anka, wszyscy wyszli, wychodź, bo cię zabiją". Była minister rządu PiS ujawnia kulisy rekonstrukcji

  Annę Streżyńską spotykam w jej firmie, w jednym z biurowców w centrum Warszawy. Pogodna, wyluzowana, ten sam mocny uścisk dłoni. Nie przeżywa styczniowej rekonstrukcji rządu, w końcu na bezrobociu była całe trzy dni. Dziś, gdy emocje opadły, w szczerym wywiadzie opowiada o kulisach rekonstrukcji, dramacie e-dowodu, swoim dawnym resorcie, który przestaje być resortem, a także planach na przyszłość.

 • Wraz z postępującą automatyzacją, wzrośnie zapotrzebowanie na zawody związane z "obsługą człowieka"
  Nie wszystko stracone. Obsługa człowieka to zawód, który znów będzie w cenie

  Innowacje, o których tyle mówi się w ostatnich latach, sztuczna inteligencja, analizy wielkich zbiorów danych, robotyka, chmura - niosą niesamowite udogodnienia. Ale - połączone w jedną całość - mają swoją cenę, mierzoną liczbą miejsc pracy, na których maszyna zastąpiła człowieka. A co później? Bezwarunkowy dochód podstawowy? Wzrost znaczenia prywatnej edukacji? Rozmawiamy o tym z Moniką Constant, Dyrektor Generalną CCIFP.

 • Po aferze z Facebookiem i Cambridge Analytica, prywatność znów zaczyna być w cenie. Rozmowa z dziennikarką śledczą i ekspertką prywatności - Julią Angwin.
  Tyle jesteś wart dla technologicznych firm. "Centy, nie dolary. Znają twoje słabości i czułe punkty"

  Po aferze z Facebookiem i firmą Cambridge Analytica, której efektem jest międzynarodowy skandal i manipulacja opinią publiczną, prywatność znów zaczyna być w cenie. Z dobra pogardzanego, niezauważalnego, staje się dobrem istotnym. Niestety człowiek ma krótką pamięć. Rozmowa z Julią Angwin, amerykańską dziennikarką śledczą i autorką książki "Społeczeństwo nadzorowane".

 • Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile.
  "Podstarzali, męscy szowiniści, byle nie dać się im zakrzyczeć". Oto praktyczna strona mentoringu

  Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile, w szczerym wywiadzie opowiada, jaki jest problem z młodymi ludźmi, którzy - choć szalenie inteligentni - są "nieogarnięci jak diabli". Przypomina, jak łatwo popaść w biznesowe veni, vidi, vici i czego oczekuje się od mentora. Udziela kilku życiowych porad dotyczących kariery i odpowiada, co powiedziałaby samej sobie sprzed 20 lat.

 • Ultrabook Matebook Pro Huaweia skradł zainteresowanie cichemu bohaterowi firmy - urządzeniu Balong
  Podobał się nowy laptop Huaweia? Słusznie, ale patrzycie w złą stronę. Oto cichy bohater firmy

  W świecie technologii, jak każdym innym, nastają pewne mody. Dwa lata temu nie dało się otworzyć lodówki, by nie wyskoczył z niej termin „wirtualna rzeczywistość”, ten rok należy do 5G. Technologia ta, choć dla konsumentów na razie abstrakcyjna, zaczyna nabierać wyraźnych kształtów.

 • Blockchain? Kryptowaluty? Bitcoin? To skomplikowane, ale dzięki tej bajce zrozumiecie, jak działa technologia, która ma być "nowym, większym interentem"
  Bajka o współczesnych Krasnoludach. Nikt tak prosto i obrazowo nie wyjaśnia, o co chodzi z kryptowalutami

  Opowiemy wam bajkę o tym, o czym wszyscy mówią, a mało kto rozumie - blockchainie i kryptowalutach. To bajka inna niż wszystkie. A po co to rozumieć? Bo nadchodzą rządy żelaznych praw matematyki, nie praw ludzi. Czas rozliczenia, choć nie w religijnym rozumieniu. Kto wie wcześniej, ten jest lepiej przygotowany. Gdy zrozumiesz, o co chodzi w technologii, dowiesz się, dlaczego PiScoin, POcoin czy .Ncoin byłyby lepszym barometrem nastrojów społecznych niż sondaże.

O sobie

Redaktor naczelny INNPoland.pl.

krzysztof.majdan@innpoland.pl