Wzbogacony Wydział Fizyki
Od 19 listopada nową siedzibą pochwalić może się Wydział Fizyki. Do tej pory fizycy pracowali w centrum Warszawy, na ulicy Hożej. Nowy budynek znajduje się na Ochocie, na ulicy Pasteura 5. Mieszczą się specjalistyczne laboratoria, aule wykładowe, a także biblioteka. Naukowcy będą w nich kontynuować swoje prace z zakresu astrofizyki, optyki, fizyki jądra atomowego, cząstek elementarnych, półprzewodników, ogólnej teorii względności i grawitacji. Pojawiają się też nowe kierunki badań, takie jak fizyka medyczna czy fizyka okularowa.
– Mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli pokazać państwu nasze pierwsze wyniki naukowe, otrzymane w tym budynku – mówiła podczas otwarcia gmachu prof. Teresa Rząca–Urban, dziekan Wydziału Fizyki.
Centrum Nowych Technologii
Drugim otwartym w tym samym czasie budynkiem jest Centrum Nowych Technologii. To dwa obiekty przeznaczone do badań w dziedzinach technologii, technologii informatycznych, fizyki, chemii i ochrony środowiska. Ośrodek mocno stawia na interdyscyplinarność i prowadzenie badań dotyczących kilku dziedzin naraz. W CeNT działa 17 różnych laboratoriów, a sam ośrodek współpracować będzie ze wszystkimi wydziałami Uniwersytetu Warszawskiego. Łączna powierzchnia całkowita wszystkich nowych budynków to ponad 50 tysięcy metrów kwadratowych.
Projekt budowy obu obiektów pochłonął ponad 280 milionów złotych, z czego prawie 270 pochodzi z funduszy europejskich.
Uczelnia liczy na entuzjazm naukowców
– Liczę na to, że entuzjazm towarzyszący odkrywaniu nowych laboratoriów i sal wykładowych będzie również towarzyszył planom badawczym, planom ulepszania studiów czy śmiałemu dążeniu do naukowej doskonałości; że tu właśnie będą przychodzić najlepsi studenci i doktoranci, by rozwinąć się w mądrych, dobrze wykształconych ludzi; że tu podejmować będziemy ambitne tematy naukowe, wyjaśniające nam, jak działa świat, i zmieniające ten świat na lepszy – powiedział podczas uroczystości otwarcia prof. Marcin Pałys, rektor UW.
Zwykle podczas uroczystości otwarcia nowych budynków przecina się wstęgę. Tym razem wstęga była, ale do przerwania jej użyto czterech... młotków. To nietypowe otwarcie to pomysł doktorantów z Wydziału Fizyki. Przed uroczystością zamrozili wstęgę w ciekłym azocie, a następnie podczas uroczystości rozbili ją na drobne kawałki.
Uniwersytet Warszawski wciąż rozbudowuje swoją infrastrukturę. Pod koniec roku ma być gotowa druga część Centrum Nauk Biologiczno–Chemicznych, a do końca 2015 r. skończą się prace przy drugiej części Wydziału Fizyki.