Polskie instytuty badawcze potrzebują dofinansowania na prowadzone badania.
Polskie instytuty badawcze potrzebują dofinansowania na prowadzone badania. Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Reklama.
– Trudna sytuacja finansowa instytutów badawczych w wielu przypadkach zmusza te jednostki do zmniejszania liczby ich pracowników i znacznie ogranicza możliwości realizacji zadań badawczych – przeczytać można w dokumencie. W kraju istnieje 116 instytutów zajmujących się badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi.
Komisja podkreśliła w dezyderacie, że instytuty badawcze to główne źródło innowacji, ale, by możliwie najpełniej wykorzystać ich potencjał, trzeba umożliwić im prowadzenie badań od prac podstawowych aż po wdrożenie projektu. – Zadania instytutów w dużej mierze dotyczą badań stosowanych i prac rozwojowych, najbardziej użytecznych dla gospodarki.
O kompetencjach i osiągnięciach instytutów badawczych świadczy fakt koordynowania przez nie wielu dużych programów badawczych na rzecz gospodarki oraz aktywne uczestnictwo w projektach międzynarodowych, w szczególności w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej – napisała w dezyderacie komisja.
Coraz mniej środków na naukę
Z roku na rok spada wysokość dofinansowania przeznaczonego z budżetu państwa na instytuty badawcze. Wg danych pochodzących z wrześniowego spotkania podkomisji stałej ds. ekonomiki edukacji i nauki, w 2012 roku dotacje wynosiły 654 miliony złotych. Rok później było to 516 milionów, a w tym roku dotacje osiągnęły poziom jedynie 455 milionów złotych. W ciągu dwóch lat finansowanie spadło o ponad 30 procent.
Na wysokość dotacji wpływ miały zmiany w ocenach parametrycznych instytutów. W 2013 roku najwyższymi kategoriami, czyli A+ i A, pochwaliło się 71 jednostek naukowych. W obecnym roku – tylko 43. – Mam pełną świadomość, że nawet te instytuty, które mają duże przychody z innych źródeł niż dotacja statutowa, nie wszystko mogą z tych źródeł finansować. Stąd bardzo istotna jest rola samej dotacji statutowej – zaznaczył we wrześniu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Ratajczak i powiedział, że w 2015 roku środki przeznaczone na naukę będą o 10 procent większe niż obecnie.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma 30 dni na odpowiedź na dezyderat komisji.
Źródło: Nauka w Polsce