Co zrobi z naszym społeczeństwem technologia? Jak sprawić, by świat szedł w odpowiednim kierunku? Na te i wiele innych pytań w publikacji "Digital Minds for a New Europe" odpowiada 44. wybitnych specjalistów, polityków i praktyków biznesu. Do tego prestiżowego grona trafił jeden Polak - były minister administracji i cyfryzacji, a obecnie europoseł Michał Boni.
Publikacja powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej i jej byłą wiceprzewodniczącą Neelie Kroes, do niedawna komisarz ds. agendy cyfrowej. Na stronie projektu publikowano kolejne artykuły największych myślicieli z dziedzin technologii, innowacji, ale też "liderów społecznych" czy po prostu biznesmenów z innowacyjnych firm.
Swoje opinie na temat przyszłości cyfrowego świata wyrazili w "Digital Minds for a New Europe" między innymi: Eric Schmidt z Google o "tworzeniu nowego świata cyfrowego w Europie", szef grupy Publicis Maurice Levy, były prezydent Rady Europejskiej Herman van Rompuy, Roland Busch - CEO Siemens Infrastructure & Cities czy wiceszef Amazona Werner Vogels. W tym szacownym gronie znalazł się także wspomniany wcześniej polski akcent, czyli Michał Boni, który swoją publikację poświęcił e-rządom i zmianom w mentalności.
Na kontynencie poszukującym gospodarczej nadziei, internet jest jednym z głównym motorów wzrostu. Według OECD, świat online odpowiada za nawet 13 proc. gospodarki i prowadzi do tworzenia nowych firm, miejsc pracy i nowych możliwości. Podczas gdy wiele tradycyjnych sektorów gospodarki musi stawić czoła trudnym czasom, firmy internetowe inwestują miliardy dolarów w nowe biura, centra rozwoju czy laboratoria.
Michał Boni, europoseł PO
E-rząd i wszelkie e-usługi publiczne, szczególnie cyfrowa edukacja i służba zdrowia, mają wielki wpływ na jakość naszego życia. Przyczyną tego jest możliwość personalizacji usług, które są coraz lepiej adresowane do konkretnych odbiorców. Cyfryzacja usług publicznych ma też pozytywny wpływ na koszty funkcjonowania całego systemu.