Czternastu naukowców otrzymało łącznie 600 tysięcy złotych na działania popularyzujące naukę. To wynik drugiej edycji konkursu eNgage, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Założeniem konkursu jest podniesienie umiejętności naukowców w kwestii popularyzacji nauki i prezentacji badań różnym grupom odbiorców, w tym młodzieży i studentom. Spośród 35 wniosków, 26 dostało się do drugiego etapu konkursu, w którym naukowcy prezentowali przed komisją innowacyjne projekty.
– Wśród nagrodzonych pomysłów znalazły się m.in.: internetowa platforma z zadaniami programistycznymi dla licealistów „Koduj dla nauki”; cykl filmów popularno-naukowych NauTech; nowatorskie sposoby prezentacji historii odkryć naukowych; samouczek odkrywania tajemnic topnienia lodowców w Austrii i na Marsie – podaje PAP.
Uczeni nie mieli stawianych wymagań co do dziedziny nauki lub metody promowania badań. W konkursie zaprezentować można było zarówno grę planszową jak i aplikację internetową lub serię wykładów. Ocena merytoryczna wniosków w pierwszym etapie dotyczyła wpływu realizacji projektu na rozwój wnioskodawcy w zakresie popularyzacji nauki, oryginalności i potencjału pomysłu, wykonalności projektu i potencjału naukowego wnioskodawcy.
Najwyższa nagroda wyniosła 45 tysięcy złotych. 80% każdej nagrody musi zostać przeznaczone na realizację projektu konkursowego.