We wtorek utworzono Polską Platformę Technologiczną Biogospodarki. Ma to być zrzeszenie przedsiębiorców i naukowców zajmujących się szeroko rozumianą biogospodarką, którzy wspólnie chcą prowadzić badania naukowe i starać się o granty na tworzenie innowacji. - Polska ma mocno rozwinięte rolnictwo, dlatego mamy podstawy, żeby być silnym partnerem w Europie w zakresie biogospodarki - mówi Beata Kolesińska z Politechniki Łódzkiej.
Biogospodarka to nowe spojrzenie na rozwój wielu obszarów gospodarki, jak np. sektora rolno-spożywczego, leśnictwa, rybołówstwa, biotechnologii aż po farmację. Ideą jest optymalne wykorzystanie produktów naturalnych, ich przetwarzaniu w użyteczne produkty, czystą energię i paliwa.
Szerokie spojrzenie
Pomysł na utworzenie nowej organizacji wyszedł z Politechniki Łódzkiej. W momencie startu Platforma liczy ponad 60 członków - uczelni, instytutów badawczych i przedsiębiorców. Wśród założycieli są m.in. Politechnika Łódzka, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Instytut firmy Maspex i Herbapol Lublin. Utworzenie nowej platformy poparło już kilka istniejących platform, m.in. platforma żywności oraz platforma biopaliw i biokomponentów. Przewodniczącym PPTB został prof. Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej, a jego zastępcami zostali prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Kazimierz Kujawa z Grupy MASPEX.
Program sektorowy dla biogospodarki?
Na początek członkowie platformy chcieliby, aby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju utworzyło program sektorowy poświęcony biogospodarce. - Ale na pewno nie chcemy ograniczać się tylko do tego. Platforma będzie miejscem, gdzie będą powstawały konsorcja z uczelniami i przemysłem, które będą ubiegały się o środki z innych programów - zapewnia Kolesińska. Planowane jest m.in. uczestnictwo w europejskich programie Bio-Based Industries Joint Undertaking (wartość tego programu to 3,7 mld euro) oraz w innych inicjatywach programu Horyzont 2020.
To już kolejna branża, która stara się o utworzenie programu sektorowego w NCBRze. Programy sektorowe to programy finansowania prac B+R w przedsiębiorstwach z danej branży. Pomysłodawcami są przedstawiciele danego sektora - firmy i instytutu naukowe. Kosztami dzielą się państwo i przedsiębiorcy. Część środków potrzebnych na prace nad innowacjami przekazuje NCBR. Drugą część wykładają firmy. Obecnie NCBR prowadzi dwa takie programu - INNOLOT dla przedsiębiorstw z branży lotniczej oraz INNOMED, który finansuje badania z zakresu medycyny. W tym roku NCBR otrzymał kilkanaście wniosków o utworzenie kolejnych programów.