Kolejkoskop.pl pokazuje terminy między innymi dla rezonansu magnetycznego (MRI) czy tomografii komputerowej (TKI). Badania, na które czas oczekiwania pokazuje strona, są finansowane z NFZ.
Jak przekonują przedstawiciele Fundacji, pacjenci dzisiaj po prostu idą zapisać się na badania do tego samego ośrodka, w którym otrzymali skierowanie. Przyjmują wtedy zaproponowany termin i czekają, choć mogliby skorzystać z usług innej placówki. Alivia swoim projektem chce oszczędzać czas chorych, tak by nie musieli godzinami szukać telefonicznie placówki, w której najszybciej zrobią badania.
Dla pacjentów takie narzędzie ma niebagatelne znaczenie, bo w wielu ośrodkach medycznych na badania czeka się nawet po 2 lata, podczas gdy w innych termin dostępny jest w ciągu 30 dni. A nie trzeba chyba dodawać, że w przypadku nowotworów istotne jest, by wykryć je jak najszybciej.
Dane Fundacja zbiera poprzez konsultantów, którzy obdzwaniają około 500 placówek w całej Polsce. Pytają o dostępność konkretnych badań i wprowadzają do bazy danych. Taki cykl trwa około dwóch tygodni, po których aktualizuje się dane.