Program „Maluch na uczelni” ma stworzyć więcej żłobków, klubików dziecięcych i dziennych opiekunów przy uczelniach. To wspólny projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Polskie uczelnie otrzymają w przyszłym roku co najmniej 10 milionów złotych. Dofinansowanie posłuży utworzeniu nowych miejsc opieki nad dziećmi i pomoże tym istniejącym. Żłobki, kluby dziecięce i opiekunowie otrzymają nawet 80 proc. kosztów funkcjonowania lub 80 proc. kosztów utworzenia nowego miejsca opieki.
Program to odpowiedź na potrzeby polskich studentów, którzy na październikowym spotkaniu z minister nauki i szkolnictwa wyższego Leną Kolarską-Bobińską zwracali uwagę na problemy młodych, studiujących rodziców.
- W Polsce wśród studiujących 60 proc. to młode kobiety. Dziś często odkładają one decyzję o posiadaniu dziecka do momentu ukończenia studiów. Lepsza pomoc państwa może tymczasem skutkować przyspieszeniem tej decyzji. Przecież wychowanie dzieci nie musi być przeszkodą w nauce. Musimy to zmienić – przekonywała minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
„Maluch na uczelni” to tak naprawdę rozwinięcie istniejącego już, tegorocznego programu „Maluch”. Politycy przeznaczyli na „Malucha” aż 101 milionów złotych w 2014 roku, a wszystko w ramach trzech modułów, które zajmowały się tworzeniem i utrzymywaniem miejsc opieki nad dziećmi. „Maluch na uczelni” będzie nowym, czwartym modułem.
- Dzięki żłobkom na uczelniach młodzi ludzie nie będą musieli już wybierać: nauka czy dziecko? Dzięki „Maluchowi“ powstaje coraz więcej miejsc opieki dla najmłodszych. Rodzicom łatwiej wrócić do pracy lub uczyć się dalej, gdy ich dzieci mają zapewnioną profesjonalną opiekę – komentował z kolei minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
W ramach programu odbędzie się również kampania informacyjna wśród uczelni. Celem ministerstw jest promowanie przyjaznych warunków do studiowania i pracy na uczelni dla młodych rodziców. Taka forma edukacji może w przyszłości wpłynąć na dobry stosunek absolwentów do ich potencjalnych pracowników posiadających dzieci.