Konflikt w Polskiej Akademii Nauk. Prof. Kleiber chce być prezesem kolejną kadencję, ale sprawa może trafić do sądu

Ponowna kandydatura prof. Kleibera na prezesa PAN budzi kontrowersje.
Ponowna kandydatura prof. Kleibera na prezesa PAN budzi kontrowersje. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Obecny prezes PAN prof. Michał Kleiber kończy właśnie drugą, czteroletnią kadencję, która według ustawy powinna być jego ostatnią. Profesor w swojej interpretacji przepisów twierdzi jednak, że prezesem może zostać jeszcze raz.


Ustawa o PAN z 2010 roku ogranicza pełnienie funkcji prezesa do dwóch kadencji. Obecny szef uważa jednak, że kadencje należy liczyć od momentu wejścia ustawy w życie, a nie nieprzerwanie. Zgodnie z tą interpretacją, kończąca się właśnie kadencja byłaby pierwszą prezesa w dwukadencyjnym ciągu. Teorię prof. Kleibera potwierdziły analizy prawnicze, zamówione przez Akademię - donosi "Rzeczpospolita".


Zdania na ten temat są jednak podzielone, zarówno wśród prawników, jak i naukowców z Polskiej Akademii Nauk. Profesor Iwo Białynicki-Birula sam zamówił kolejną ekspertyzę, z której wynika, że prof. Kleiber nie może ponownie ubiegać się o stanowisko prezesa PAN.

W październiku odbyły się już pierwsze wybory nowego prezesa, ale nikt nie zdobył w niej wymaganej, bezwzględnej większości. Wybory będą musiały odbyć się ponownie, a kandydaci mogą zgłaszać się do końca stycznia. Nie wiadomo czy prof. Kleiber zrezygnuje z ponownego ubiegania się o prezesurę.


Sprawą kandydatury profesora nie zajęło się do tej pory ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Sprawa może jednak trafić do sądu, jak twierdzi prof. Białynicki-Biurula.

Źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.