Kto ma szansę na unijną dotację? Nie wszyscy zdobędą fundusze na B+R
Kto ma szansę na unijną dotację? Nie wszyscy zdobędą fundusze na B+R Fot. Zestmarina / 123rf
Reklama.
Firma doradcza Crido Taxand sprawdziła, na co mogą liczyć firmy, które chcą inwestować w innowacje. Dobra wiadomość na początek. - W najbliższych latach wsparcie na B+R+I będzie ponad dziesięciokrotnie większe, niż było w poprzedniej perspektywie finansowej - mówi Michał Gwiazda, z Crido Taxand. Funduszy na B+R firmy mogą szukać w wielu miejscach - od głównego źródła, czyli wartego ok. 10 mld euro Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poprzez pozostałe krajowe i regionalne programy operacyjne, programy finansowane przez NCBR, a skończywszy na programach europejskich, np. Horyzont 2020. Ale nie wszystkie firmy będą w stanie sięgać po te środki.
Inteligentne projekty
Największe szanse na euro z Brukseli mają pomysły, które wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje lub ich regionalne odpowiedniki. Inteligentne Specjalizacje wymyśliła Komisja Europejska. Chodzi o to, aby funduszy unijnych, których jest ograniczona ilość, państwa nie rozpraszały na miliony inwestycji w nieprzyszłościowych branżach, ale żeby skoncentrować je na tych sektorach, gdzie Europa ma największe szanse stać się globalnym liderem.
W Polsce KIS-y wybrało ministerstwo gospodarki. Na liście znalazło się kilkanaście obszarów, są m.in. technologie medyczne, biogospodarka, zrównoważona energetyka czy surowce naturalne. Jeśli chodzi o regiony, to województwa wciąż wybierają swoje specjalizacje.
Współpraca na 1. miejscu
Kolejne punkty w ocenie wniosku o unijną dotację firma zarobi, jeśli zaprosi do współpracy naukowców. - W tej perspektywie NCBR będzie rozwijał swoją ofertę programową skierowaną do przedsiębiorców. W Programach Operacyjnych: Inteligentny Rozwój, Polska Cyfrowa oraz Wiedza Edukacja Rozwój, przeznaczymy ponad 20 mld zł na wsparcie prac badawczo-rozwojowych. Będziemy kładli nacisk na to, aby liderami konsorcjów byli przedsiębiorcy - mówi Leszek Cieśla z NCBR-u.
Szczególnymi względami mają się cieszyć projekty z Krajowych Klastrów Kluczowych. KKK to kolejna nowość. Taki status mają dostawać te klastry, które są ważne dla całej gospodarki, mają silną część "naukową" i już teraz z powodzeniem konkurują z zagranicznymi ośrodkami. To do nich trafią pieniądze z programów Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia. Klastry o znaczeniu regionalnym będą finansowane z regionalnych programów.
Wyjście na świat
Ze wsparcia skorzystają też firmy, które planują międzynarodową ekspansję. Fundusze sfinansują takie działania, jak np. przygotowanie do wyjścia na rynki zagraniczne, opracowanie planów strategii czy kampanie promocyjne. Podobnie jak w poprzedniej perspektywie będą pieniądze na uzyskanie międzynarodowych patentów.
Nie tylko euro
Podobne zasady, czyli nastawienie na współpracę nauka - biznes i koncentracja środków, będą też w programach krajowych. Np. w programach sektorowych NCBR-u. W tym wypadku pomysłodawcami są przedstawiciele danego sektora - firmy i instytuty naukowe. Kosztami dzielą się państwo i przedsiębiorcy. Część środków potrzebnych na prace nad innowacjami przekazuje NCBR. Drugą część wykładają firmy. Obecnie istnieją dwa takie programy - INNOLOT dla przedsiębiorstw z branży lotniczej oraz INNOMED, który finansuje badania z zakresu medycyny. W tym roku NCBR otrzymał kilkanaście wniosków o utworzenie kolejnych programów.
logo
Źródła wsparcia na B+R+I w nowej perspektywie Crido Taxand