Z okazji 60-lecia przez cały rok Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie planuje organizować imprezy popularnonaukowe. - Żyjemy wśród ludzi i dla ludzi. Podatnicy mają prawo zobaczyć, na co są przeznaczane ich pieniądze. Zwłaszcza Ci, którzy są przyszłością naszego kraju - mówi prof. dr hab. Marek Jeżabek, dyrektor IFJ PAN
Kosmos w domu
Akcja zaczyna się już w najbliższy poniedziałek (15.12) od cyklu imprez dla dzieci. W planach są wykłady, prelekcje i spotkania poświęcone nauce. Tematem pierwszej serii jest "Kosmos w naszym domu". Naukowcy chcą pokazać dzieciom ile nowych rzeczy i materiałów, które można znaleźć w kuchni czy łazience, powstało dzięki badaniom kosmicznym. Spotkania poprowadzi Wiktor Niedzicki, autor znanych programów popularnonaukowych i pracownik IFJ.
Podobne imprezy, ale adresowane też dla dorosłych, IFJ chce organizować przez cały najbliższy rok. - Pokażemy, że nauka zmienia nasze życie na lepsze. Pozornie oderwane od codziennych potrzeb badania podstawowe przyczyniają się w ogromnej mierze do postępu w wielu dziedzinach techniki - dodaje dyrektor IFJ PAN do spraw naukowych prof. Adam Maj. - Jesteśmy ważną cząstką Krakowa. Czasem znaną lepiej w świecie, niż w krakowskich Bronowicach. Nadchodzący jubileusz jest okazją, by to zmienić - podkreślił PAN prof. Marek Jeżabek.
Jedyne takie miejsce w Polsce
Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zajmuje się strukturą materii i własnościami oddziaływań fundamentalnych od skali kosmicznej po wnętrza cząstek elementarnych. W ostatnim czasie dzięki 260 mln zł dotacji z NCBR-u z programu Innowacyjna Gospodarka IFJ PAN zbudował i wyposażył Centrum Cyklotronowe Bronowice. To jedyne takie miejsce w Polsce i jedno z niewielu w Europie. W specjalnym budynku CCB znajduje się cyklotron Proteus C-235, czyli ważąca 220 ton gigantyczna magnetyczna pułapka na protony, oraz dwa urządzenia Gantry. Wiązkę protonów powstałą w cyklotrnie wykorzystuje się m.in. w badaniach podstawowych, do testowania przyrządów przed wysłaniem ich w kosmos, a także w medycynie. Dzięki urządzeniom Gantry CCB zajmuje się też terapią protonową nowotworów.
IFJ PAN jest także członkiem Krakowskiego Konsorcjum Naukowego "Materia-Energia-Przyszłość" o statusie Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) na lata 2012-2017. Instytut zatrudnia ponad pół tysiąca pracowników. W kategoryzacji MNiSW został zaliczony do najwyższej kategorii naukowej A+ (poziom wiodący) w grupie nauk ścisłych i inżynierskich.