Akademia Górniczo-Hutnicza otworzyła, we współpracy z RWE pracownię i instalację dydaktyczno-naukową „RWE AGH Solar Lab”. Celem działania jednostki jest badanie jakości energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych. Składa się ona z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku uczelni, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne.
Stanowisko dydaktyczne jest dostępne jest dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich. Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji fotowoltaiki na ich wydajność i trwałość oraz ocenę jakości uzyskiwanej energii.
- Od wielu lat jesteśmy zaangażowani we współpracę z AGH. Mamy nadzieję, że zbudowane wspólnie z naukowcami AGH stanowisko dydaktyczne posłuży wielu studentom do badań, dzięki czemu tematyka energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych będzie wzbudzała coraz większe zainteresowanie - mówi dr Filip Thon, prezes RWE Polska.
Przedstawiony przez spółkę scenariusz rozwoju rynku energii w Polsce zakłada, że do 2050 energia wytwarzana z rozproszonych instalacji będzie stanowiła 25 proc. mocy wytwórczych w Polsce.
Spółki z grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą od prawie 10 lat. W 2010 r. strony przygotowały wspólny program edukacyjny i programów badawczych, w ramach których przedstawiciele RWE prowadzą wykłady z zakresu energetyki oraz zrównoważonego rozwoju. W wyniku współpracy grupa najlepszych absolwentów AGH, którzy wzięli udział w programie praktyk, pracuje w spółkach grupy. Firma wsparła też studentów i młodych naukowców poprzez ufundowanie innowacyjnego laboratorium pomiaru światła.
- Nasza współpraca to swego rodzaju typ idealny kooperacji uczelni z biznesem. Często podkreślamy, że akademia żyje w pełnej symbiozie z rynkiem, współpracując ściśle z firmami z wielu branż - przekonuje prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.