Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 promuje się... grą. Organizatorzy ESK chcą w ten sposób dotrzeć do młodych

Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 promuje się... grą. Organizatorzy ESK chcą w ten sposób dotrzeć do młodych
Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 promuje się... grą. Organizatorzy ESK chcą w ten sposób dotrzeć do młodych Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Wrocław jako Europejska Stolica Kultury postanowił promować się w nowoczesny sposób – grą. „Misja Wrocław” ma przedstawiać najbardziej charakterystyczne miejsca w mieście. Zagrać może każdy, w przeglądarce internetowej, na tablecie czy smartfonie.


Tajemnice krasnali
„Quest Wrocław”, jak oficjalnie nazywa się gra, ma przybliżać miasto głównie Europejczykom. To właśnie przeciętny turysta jest bohaterem gry – przybywa do Wrocławia, zaintrygowany legendą o skarbie... krasnali. Chodzi o nic innego, jak słynne figurki krasnali pochowane w całym Wrocławiu.

To właśnie w krasnoludka wciela się gracz. Przed nim staje 10 misji, a w każdej odwiedzamy najciekawsze miejsca związane ze stolicą Dolnego Śląska. Należą do nich m. in. Ostrów Tumski, Panorama Racławicka, Plac Solny, Pergola, Iglica, Sky Tower.
W grze występuje 240 ciekawostek związanych z Wrocławiem. Zostały dodane do rozgrywki dzięki pomocy Ośrodka Pamięć i Przyszłość. Są wyświetlane przed uruchomieniem każdej z misji, w ramce przypominającej kształtem pergamin. Wystarczy w nią kliknąć, aby poznać kolejną historyczną wiadomość związaną z miastem – opowiada nam Piotr Sobolewski, opiekun naukowy koła TK Games oraz lider projektu.

Gra zachęci młodych ludzi do kultury
Biuro ESK 2016 zdecydowało się promować Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury poprzez grę komputerową z kilku powodów. Przede wszystkim to jeden z najlepszych sposobów dotarcia do młodych ludzi.
Natalia Zbroja, specjalistka ds. projektów w Biurze ESK Wrocław 2016

Chcieliśmy trafić z informacją o ESK do dwóch grup. Po pierwsze, do osób na co dzień niezainteresowanych życiem kulturalnym Wrocławia. A po drugie do takich, które jeszcze nie wiedzą, że stolica Dolnego Śląska już za rok będzie organizatorem tak dużej imprezy. Stąd pomysł na grę. Będzie ona nie tylko doskonałą rozrywką, ale także pokaże Wrocław jako ciekawe, warte odwiedzenia miasto.

Twórcy liczą na więcej
Z „Misją Wrocław” TK Games – koło naukowe zrzeszające studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej – wiąże spore nadzieje. W lutym 2014 r. koło wygrało konkurs na stworzenie gry promującej stolicę Dolnego Śląska. Projekt zrealizowano w sześć miesięcy. Pracował nad nim 18-osobowy zespół.


Biuro ESK Wrocław 2016 na grę przeznaczyło 180 tysięcy złotych i obecnie jest ona w darmowej dystrybucji. Autorzy podkreślają jednak, że jeśli produkcja przyjmie się pozytywnie, to zostanie rozbudowana o kolejne elementy. Mimo, że to „tylko” koło naukowe, to nie można powiedzieć, że TK Games to amatorzy.
Piotr Sobolewski

Systematycznie współpracujemy z firmami tworzącymi gry. Np. z Techlandem, jednym z największych polskich producentów. Dzięki temu nasi członkowie mają duże możliwości rozwoju. Jednym z naszych celów jest pokazanie, że do tworzenia gier niekoniecznie trzeba posiadać skomplikowaną wiedzę informatyczną. Istnieją do tego całkowicie darmowe narzędzia, niewymagające posiadania umiejętności programistycznych. Wystarczy więc mieć ciekawy pomysł i ciężko pracować nad jego realizacją.

„Misję Wrocław” można bezpłatnie pobrać na smartfony i tablety. Jest dostępna pod nazwą "Wrocław Quest" w sklepach Google Play (dla użytkowników korzystających z systemu Android) oraz AppStore (system iOS). Została przygotowana w polskiej oraz anglojęzycznej wersji. Można w nią zagrać również w przeglądarce internetowej – po jej wcześniejszym ściągnięciu ze strony organizatora.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili