Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 promuje się... grą. Organizatorzy ESK chcą w ten sposób dotrzeć do młodych
Kamil Sztandera
16 grudnia 2014, 17:34·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 grudnia 2014, 17:34
Wrocław jako Europejska Stolica Kultury postanowił promować się w nowoczesny sposób – grą. „Misja Wrocław” ma przedstawiać najbardziej charakterystyczne miejsca w mieście. Zagrać może każdy, w przeglądarce internetowej, na tablecie czy smartfonie.
Reklama.
Tajemnice krasnali
„Quest Wrocław”, jak oficjalnie nazywa się gra, ma przybliżać miasto głównie Europejczykom. To właśnie przeciętny turysta jest bohaterem gry – przybywa do Wrocławia, zaintrygowany legendą o skarbie... krasnali. Chodzi o nic innego, jak słynne figurki krasnali pochowane w całym Wrocławiu.
To właśnie w krasnoludka wciela się gracz. Przed nim staje 10 misji, a w każdej odwiedzamy najciekawsze miejsca związane ze stolicą Dolnego Śląska. Należą do nich m. in. Ostrów Tumski, Panorama Racławicka, Plac Solny, Pergola, Iglica, Sky Tower.
W grze występuje 240 ciekawostek związanych z Wrocławiem. Zostały dodane do rozgrywki dzięki pomocy Ośrodka Pamięć i Przyszłość. Są wyświetlane przed uruchomieniem każdej z misji, w ramce przypominającej kształtem pergamin. Wystarczy w nią kliknąć, aby poznać kolejną historyczną wiadomość związaną z miastem – opowiada nam Piotr Sobolewski, opiekun naukowy koła TK Games oraz lider projektu.
Gra zachęci młodych ludzi do kultury
Biuro ESK 2016 zdecydowało się promować Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury poprzez grę komputerową z kilku powodów. Przede wszystkim to jeden z najlepszych sposobów dotarcia do młodych ludzi.
Twórcy liczą na więcej
Z „Misją Wrocław” TK Games – koło naukowe zrzeszające studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej – wiąże spore nadzieje. W lutym 2014 r. koło wygrało konkurs na stworzenie gry promującej stolicę Dolnego Śląska. Projekt zrealizowano w sześć miesięcy. Pracował nad nim 18-osobowy zespół.
Biuro ESK Wrocław 2016 na grę przeznaczyło 180 tysięcy złotych i obecnie jest ona w darmowej dystrybucji. Autorzy podkreślają jednak, że jeśli produkcja przyjmie się pozytywnie, to zostanie rozbudowana o kolejne elementy. Mimo, że to „tylko” koło naukowe, to nie można powiedzieć, że TK Games to amatorzy.
„Misję Wrocław” można bezpłatnie pobrać na smartfony i tablety. Jest dostępna pod nazwą "Wrocław Quest" w sklepach Google Play (dla użytkowników korzystających z systemu Android) oraz AppStore (system iOS). Została przygotowana w polskiej oraz anglojęzycznej wersji. Można w nią zagrać również w przeglądarce internetowej – po jej wcześniejszym ściągnięciu ze strony organizatora.
Natalia Zbroja, specjalistka ds. projektów w Biurze ESK Wrocław 2016
Chcieliśmy trafić z informacją o ESK do dwóch grup. Po pierwsze, do osób na co dzień niezainteresowanych życiem kulturalnym Wrocławia. A po drugie do takich, które jeszcze nie wiedzą, że stolica Dolnego Śląska już za rok będzie organizatorem tak dużej imprezy. Stąd pomysł na grę. Będzie ona nie tylko doskonałą rozrywką, ale także pokaże Wrocław jako ciekawe, warte odwiedzenia miasto.
Piotr Sobolewski
Systematycznie współpracujemy z firmami tworzącymi gry. Np. z Techlandem, jednym z największych polskich producentów. Dzięki temu nasi członkowie mają duże możliwości rozwoju. Jednym z naszych celów jest pokazanie, że do tworzenia gier niekoniecznie trzeba posiadać skomplikowaną wiedzę informatyczną. Istnieją do tego całkowicie darmowe narzędzia, niewymagające posiadania umiejętności programistycznych. Wystarczy więc mieć ciekawy pomysł i ciężko pracować nad jego realizacją.