Polska uczelnia jest członkiem największego w Unii Europejskiej konsorcjum Innolife, które wygrało nabór Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Naukowcy będą mogli ubiegać się o środki z puli ok. miliarda euro.
W skład Innolife wchodzi 140 partnerów z 14 państw Europy. Wśród nich znajdują się ośrodki naukowe, uczelnie, przedsiębiorstwa, a także organizacje pozarządowe. Znaleźć można tam zarówno firmy takie jak Philips Electronics jak i Uniwersytet Oksfordzki.
– KIC Innolife to największe konsorcjum jakie do tej pory powstało w UE. Skupia instytucje, miasta, laboratoria, szpitale i koncerny, w których testowane są innowacyjne przedsięwzięcia i projekty przede wszystkim z obszaru nauki i edukacji, które mają poprawić jakość życia współczesnego społeczeństwa – podkreśliła prof. Lucyna Woźniak, prorektor Uniwersytetu Medycznego ds. nauki.
Budżet KIC Innolife w 2016 roku ma wynieść prawie 90 milionów euro, ale w roku 2018 będzie to już blisko 200 milionów. Innolife zrzesza sześć tzw. centrów doskonałości, a także sieć klastrów Innostars rozsianych po całej Europie. Wspólnota Wiedzy i Innowacji dot. zdrowia ruszy na dobre w pierwszym kwartale 2015 roku. Wtedy zajmować się będzie głównie sprawami organizacyjnymi. Wszelkie konkrety dotyczące projektów pojawią się najprawdopodobniej w drugim kwartale przyszłego roku. Jednak niektóre z projektów, które objęte zostaną pomocą w ramach Wspólnoty Wiedzy i Innowacji zdążyły już ruszyć.
Europejski Instytut Innowacji i Technologii wybiera partnerów, którzy wchodzą w skład Wspólnot Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Communities, KICs). W 2009 roku, w ramach partnerstw publiczno-prywatnych EIT powołał KIC klimatyczny, zrównoważonej energii, a także poświęcony technologiom informacyjno-komunikacyjnym. Wspólnoty Wiedzy i Innowacji łączą biznes, naukę, przemysł i samorządy. To jedyny mechanizm w programie Horyzont 2020, który zajmuje wszystkie te sektory.
Wspólnoty wdrażają innowacyjne działalności, realizuje inwestycję ukierunkowane na badania, same prowadzą istotne badania, organizują szkolenia, i wiele innych. Ich działalność została do tej pory oceniona pozytywnie. Stąd decyzja o powołaniu kolejnych KIC-ów. Do tej pory budżet każdej ze Wspólnot wahał się między 50 a 100 milionami euro, a EIT zapewnia jedynie 25% tej kwoty. Pozostała część pochodzi od innych partnerów konsorcjów: prywatnego biznesu, uniwersytetów, ośrodków badawczych czy też jednostek samorządowych. W perspektywie 2014-2020 Instytut ma otrzymać na działalność 2,7 miliarda euro.