Wystartował FameLab Poland 2015. Naukowcy z charyzmą i pasją podzielą się wiedzą z publicznością
Kamil Sztandera
17 grudnia 2014, 08:52·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 17 grudnia 2014, 08:52
Ruszyły zapisy do 4. polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab. Zadaniem naukowców będzie opowiedzenie w trakcie 3 minut w interesujący sposób o tym, co ich pasjonuje w swojej codziennej pracy badawczej. Jeżeli w tak krótkim czasie uda im się porwać jury i publiczność, to staną przed szansą wygrania nagrody głównej.
Reklama.
Konkurs ma pomóc naukowcom wyćwiczyć umiejętność zrozumiałego mówienia o swojej pracy. Staje się ona coraz bardziej niezbędna w czasach, gdy trzeba komercjalizować naukę czy występować publicznie na konferencjach naukowych czy w mediach. Skuteczna komunikacja to także narzędzie przydatne w... przekonywaniu do swoich racji polityków lub osób decydujących o przyznaniu dofinansowania. Wystarczy wspomnieć, że w programie LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jednym z kryteriów otrzymania miliona złotych grantu jest właśnie odpowiednie zaprezentowanie się przed komisją.
FameLab to gratka dla każdego
W FameLab wygrywają wszyscy. Jak tłumaczy Paulina Butlewska reprezentująca Centrum Nauki Kopernik - jednego z organizatorów imprezy - prelegenci doskonalą swoje umiejętności. Publiczność z kolei zyskuje dostęp do "nauki najwyższej jakości". Z kolei świat nauki może dzięki FameLab dojrzeć młodych i zdolnych naukowców.
Aby zwyciężyć w konkursie, bez wątpienia należy interesująco i z entuzjazmem opowiedzieć o wykonywanej pracy naukowej. Ponadto swoimi argumentami trzeba przekonać jury i publiczność. Ale jak to zrobić w praktyce? Pomocne mogą okazać się wskazówki uczestników poprzednich edycji FameLab.
Co w nagrodę?
Finaliści konkursu wezmą udział w szkoleniu MasterClass. Jest to intensywny kurs z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych. Zajęcia poprowadzą polscy i brytyjscy trenerzy. Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy złotych na cele naukowe oraz 5 tysięcy złotych na dowolne wydatki. Z kolei laureat głosowania publiczności zdobędzie talon językowy od British Council.
Zgłoszenia do FameLab można przesyłać do 31 stycznia 2015 r. W konkursie mogą wziąć udział naukowcy związani z naukami ścisłymi, medycznymi, technicznymi, przyrodniczymi i rolniczymi.
Oprócz elokwencji i przygotowania merytorycznego, konieczna jest świetna znajomość tekstu wystąpienia. W półfinale oraz finale uczestnik ma zaledwie 3 minuty na zaprezentowanie się przed publicznością, które są bezwzględnie respektowane. Do tego warto pamiętać o dobrej zabawie. Zarówno w trakcie przygotowywania prezentacji, jak i jej wygłaszania przed słuchaczami.