Polskie Inwestycje Rozwojowe mają tyle planów, że... trzeba będzie je dokapitalizować - zapowiedział minister skarbu

Polskie Inwestycje Rozwojowe mają tyle planów, że... trzeba będzie je dokapitalizować - zapowiedział Włodzimierz Karpiński
Polskie Inwestycje Rozwojowe mają tyle planów, że... trzeba będzie je dokapitalizować - zapowiedział Włodzimierz Karpiński Fot. Tomasz Rytych / Agencja Gazeta
- Jeśli chodzi o dokapitalizowanie programu Inwestycje Polskie w przyszłym roku, to, jeżeli okaże się, że ze strony PIR lub BGK będzie takie zapotrzebowanie, z pewnością to rozważymy - mówił dziennikarzom minister. Jak podkreśla, już spodziewa się takiej potrzeby.


- Szacujemy, że do końca przyszłego roku wartość projektów, w które zaangażują się PIR i BGK, od początku istnienia programu Inwestycje Polskie sięgnie odpowiednio 10 mld zł i 28 mld zł - wyjaśniał Karpiński.
Włodzimierz Karpiński

W tym roku dokapitalizowaliśmy PIR na 1,2 mld zł. Pieniądze ze sprzedaży akcji PGE nie trafiły więc do budżetu, tylko do realnej gospodarki. Dzięki nim PIR mógł dostarczyć część finansowania dla jednego z bardzo ważnych projektów inwestycyjnych w segmencie bezpieczeństwa energetycznego państwa, dzięki któremu Lotos będzie mógł wydobywać ropę naftową z dna Morza Bałtyckiego na złożu B8. Dzięki zaangażowaniu PIR możliwe było pozyskanie dla tego projektu brakującego finansowania z sektora prywatnego.

To, kiedy dokładnie i w jakiej wysokości nastąpi dokapitalizowanie, zależeć będzie od projektów, jakie realizować będą będą spółki.

- PIR jako inwestor finansowy może zapewnić środki na projekty, które zostaną zgłoszone przez potencjalnych inwestorów. To od inwestorów zależy, ile projektów, w jakim tempie i w jakich sektorach będzie realizowane. Dlatego zachęcamy inwestorów, aby zgłaszali się do PIR z konkretnymi propozycjami. To dotyczy także samorządów. Lokalne społeczności mogą być znaczącym beneficjentem Inwestycji Polskich – podkreślał szef MSP.

Dodał, że tak jak poprzednim razem dokapitalizowanie programu Inwestycje Polskie nastąpi ze sprzedaży akcji przeznaczonych do tego spółek.

Celem programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Program został zapowiedziany w październiku 2012 r. przez ówczesnego premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose.


Obecnie PIR analizuje 54 projekty. 7 o wartości 5,5 mld zł dostało wstępną akceptację, a dwa, na 1,9 mld zł, mają podpisane umowy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili