System Academica ma być przełomem w systemie wypożyczeń międzybibliotecznych. Dzięki niemu książki czy czasopisma w cyfrowej formie mogą błyskawicznie trafić z Biblioteki Narodowej do wybranej biblioteki naukowej na terenie kraju. Do tej pory zajmowało to kilka dni.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska na uroczystym otwarciu Academici powiedziała, że to jedyny tak działający system na świecie. "Ale myślę, że wkrótce znajdą się naśladowcy" – podkreśliła.
Do tej pory w Academice udostępniono około pół miliona publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy. Każdego dnia baza jest powiększana. Użytkownicy mają dostęp m.in. do objętych prawami autorskimi monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism naukowych. Do systemu ma bezpłatny dostęp każda biblioteka publiczna w kraju.
Minister Omilanowska wspominała, że w pracy naukowej często mierzyła się z problemem braku dostępu do literatury naukowej. Był to również problem studentów, którzy „po jeden artykuł czy książkę potrzebną do pracy magisterskiej muszą jechać do Warszawy albo muszą czekać na przysłanie książki z wypożyczalni międzybibliotecznej". Dodała, że część książek nie mogła być wysyłana do innych bibliotek ze względu na zły stan techniczny. Zbiory Biblioteki Narodowej mają zaś być systematycznie digitalizowane.
Dostęp do zasobów BN ma mieć ograniczenia, spowodowane objęciem części tekstów prawami autorskimi. "Mogą więc być udostępniane wyłącznie w taki sposób, w jaki może działać wypożyczalnia papierowa" – tłumaczyła Omilanowska. Przypomniała, że Biblioteka Narodowa ma prawo do dwóch egzemplarzy każdej wydanej w Polsce książki, co powoduje, że oglądanie treści tej samej książki możliwe jest na dwóch komputerach jednocześnie. Ponadto w czasie jednej sesji będzie można wydrukować maksymalnie 2 strony.
Projekt Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Bibliotekę Narodową, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Finansowanie zapewnia unijny Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka.