Bank swoje plany inwestycyjne ogłosił w listopadzie i już są tego efekty. EBOR zdecydował, że jako pierwszą wesprze budowę farmy wiatrowej w Grudziądzu. Przeznaczy na ten cel 99,75 mln zł - donosi ISB.
Farma wiatrowa będzie składać się z 13 turbin wiatrowych o całkowitej mocy 39 MW i będzie własnością spółki celowej GB Radzyń, powołanej przez Green Bear. Spółka ta będzie też operatorem i odpowiada za budowę farmy. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 285 mln zł (równowartość 67,9 mln euro), a jego wdrożenie ma się zakończyć do końca 2015 r.
Równocześnie EBOR zdecydował się wesprzeć kwotą 255 mln z ł III i ostatnią fazę budowy farmy wiatrowej w Darłowskim Centrum Energetycznym.
Inwestycja posłuży budowę i działalności operatorskiej farm wiatrowych Porzecze i Gorzyca, których łączna moc to do 74 MW. Stanowią one część darłowskiego kompleksu, klastra złożonego z dziewięciu farm wiatrowych z całkowitą mocą zainstalowaną 250 MW. Pierwsze dwie fazy, z mocami rzędu 80 MW i 97.5 MW, zostały oddane do użytku odpowiednio w marcu 2012 i maju 2013 r.
EBOR podkreśla, że nowe instalacje w Darłowie pozwolą zmniejszyć emisję CO2 o ok. 140 tys. ton rocznie.
Zgodnie z uzgodnieniami, które jesienią tego roku zapadły na szczycie Unii Europejskiej do 2030 r. udział energetyki odnawialnej w miksie energetycznym ma wynieść 27 proc. do 2030 r. EBOR chce nam w tym pomóc. Jego celem jest wspieranie operatorów sieci dystrybucji.
Jego przedstawiciele są zdania, że sfinansowanie przez bank dodatkowych 500 MW mocy wytwórczych w energetyce odnawialnej da oszczędności dla Polski na poziomie co najmniej 2 mln ton CO2 do końca 2018 r. Równocześnie szacują, że Polska musi w najbliższych latach zainwestować 10 mld euro OZE, aby podwoić moce wytwórcze i osiągnąć krajowe i unijne cele dotyczące udziału źródeł odnawialnych w konsumpcji energii w Polsce w 2030 r.