51 milionów złotych otrzyma osiem konsorcjów składających się z uczelni, instytutów i przedsiębiorstw, które zwyciężyły w konkursie CuBR. To efekt współpracy KGHM i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
W 2013 r. miedziowy gigant KGHM Polska Miedź i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zawarły porozumienie, którego głównym celem było zwiększenie innowacyjności jednej z najważniejszych branż polskiej gospodarki. Twórcy projektu pragnęli zbudować podstawy do rozwoju badań naukowych dla przemysłu metali nieżelaznych. Dla laików brzmi to dość tajemniczo. Pod pojęciem metali nieżelaznych kryją się pierwiastki, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia: miedź, cynk, cyna, ołów i aluminium. Większość z nich jest niezbędna dla funkcjonowania najbardziej innowacyjnych branż gospodarki. Jednocześnie ich wydobycie staje się coraz bardziej dochodowe.
Sztuczna inteligencja w wydobyciu metali
Do pierwszej edycji konkursu wiosną 2014 r. przystąpiło siedem konsorcjów składających się z firm z branży wydobywczej i instytutów badawczych. Komisja konkursowa wybrała spośród z nich cztery najlepsze z którymi podjęto negocjacje o warunkach dofinansowania przedstawionych projektów. W procedurze oceniano przede wszystkim planowane przez konsorcja innowacje techniczne oraz prognozowany popyt na produkty stworzone dzięki dofinansowaniu. Najwięcej punktów uzyskało konsorcjum złożone m.in. z centrum rozwojowego KGHM, Głównego Instytutu Górnictwa oraz zasłużonej dla rozwoju górnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Konkurs obejmował cztery kluczowe dla branży zagadnienia. Zdaniem ekspertów najważniejsza dla dalszego funkcjonowania przemysłu jest zdolność do pozyskiwania metali z już posiadanych złóż poprzez schodzenie głębiej pod ziemię. Równie istotne jest dla organizatorów rozwijanie metod przeróbki rud metali w sposób jak najbardziej wydajny czy dążenie do tworzenia nowych materiałów mogących mieć zastosowanie w nowoczesnych dziedzinach gospodarki. Jednocześnie CuBR ma zapewniać skuteczną ochronę środowiska naturalnego.
Kolejne edycje
Program wsparcia przygotowany przez NCBR i KGHM obejmuje więc wszystkie kluczowe części procesu produkcyjnego. Warto zaznaczyć, że jednym z głównych założeń konkursu jest równe funkcjonowanie obu organizatorów. W ramach swoistego bonusu KGHM zobowiązał się do zwiększenia swojego zaangażowania. Miało by ono polegać na współfinansowaniu wkładu własnego zwycięskich konsorcjów.
Sukces pierwszej edycji programu skłonił organizatorów do szybkiego zorganizowania kolejnego naboru wniosków. Został ogłoszony jeszcze w trakcie trwania pierwszego konkursu. Zakładany budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów wynosił w obecnej edycji łącznie około 100 mln. zł. To trzy razy więcej, niż było za pierwszym razem. KGHM i NCBR chcą rozpocząć kolejny konkurs w ramach CuBR jeszcze w 2015 roku.
Realizowane przez zwycięskie konsorcja projekty dotyczyć m.in. rozwoju technologii wydobycia czy innowacyjnych metod wykorzystywania metali nieżelaznych.
Jedno z konsorcjów zadeklarowało również podjęcie prace nad stworzeniem pojazdu ułatwiającego wydobycie. Inny projekt zakłada opracowanie automatycznego urządzenia do rozbijania wielkich brył rudy miedzi w kopalniach.
Z punktu widzenia potencjalnych beneficjentów projektu ważne jest, że obie firmy zobowiązały się do finansowania kolejnych edycji konkursu do roku 2018. Stwarza to możliwość podjęcia zaplanowanych na wiele lat prac nad innowacyjnymi metodami produkcji i wykorzystania metali, bez których nie mogłaby rozwijać się nowoczesna gospodarka.
Efektywne wprowadzanie innowacji jest kluczowym czynnikiem zwiększającym konkurencyjność gospodarki. Niezbędna jest przy tym ścisła współpraca pomiędzy ośrodkami naukowymi, przedsiębiorcami i państwem. Jestem przekonany, że realizowany wspólnie z KGHM program CuBR dostarczy nam nie tylko wiele nowatorskich rozwiązań dla przemysłu metali nieżelaznych, ale również wypracujemy przy tej okazji efektywne mechanizmy współpracy, z których skorzystamy w przyszłości
Herbert Wirth, prezes KGHM
W Polsce wciąż jeszcze w górnictwie często nie widzi się gałęzi innowacyjnej gospodarki. Tymczasem właśnie dzięki porównaniom ze światowymi osiągnięciami wyraźnie widać, że tym, co wyróżnia markę KGHM, jest unikatowa wiedza, która pozwala na generowanie innowacji i nowoczesnych technologii, z czego korzystają polscy przedsiębiorcy i placówki naukowo-badawcze.