Naukowcy z Uniwersytetu Moskiewskiego przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że wrony siwe posiadają zdolność abstrakcyjnego rozumowania. Do tej pory sądzono, że to domena wyłącznie ludzi i niektórych małp.
Wrony siwe (Corvus cornix) występują w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej. Od dawna mówiło się, że są niezwykle inteligentne. W innych eksperymentach ptaki z rodziny krukowatych wykazywały już swoją wysoką inteligencję. Udowadniano, że potrafią rozpoznawać twarze ludzi, posługiwać się prostymi narzędziami i komunikować ze sobą. Tym razem badacze z Uniwersytetu Moskiewskiego postanowili sprawdzić, czy wrony rozumieją relacje pomiędzy różnymi obiektami i spontanicznie wykorzystają nabytą wiedzę w celu zdobycia pożywienia.
Badanie przygotowane przez zespół Anny Smirnowej polegało na postawieniu przed ptakami prostego zadania. W zamieszkiwanej przez wrony klatce umieszczono trzy pojemniki. Na środkowym położona została kartka z prostym znakiem (kółkiem, krzyżykiem, kwadratem lub trójkątem). Była ona swoistym wzorem do rozwiązania zagadki. Na pozostałych dwóch naczyniach również umieszczono kartki z symbolami. Na jednej narysowano taki sam symbol jak na środkowej karcie. Jeśli wrony wybierały kubek z tym samym piktogramem, w nagrodę otrzymywały pyszne robaki.
Kolejna faza eksperymentu była dla wron jeszcze bardziej wymagająca. W klatce ponownie umieszczono kubki przykryte kartami. Tym razem jednak na kartach znaki połączono w pary. Zadaniem wron było odgadnięcie, która z kart jest podobna do karty-wzoru. Badanie polegało więc na sprawdzaniu, czy wrony zauważają relacje pomiędzy symbolami. Na przykład, jeśli we wzorze znaki były różne (np. kwadrat i kółko), to wrona również powinna wybrać kartę z różnymi piktogramami.
Ku zaskoczeniu badaczy, wrony od początku rozumiały logikę zadania i bez treningu wybierały poprawne odpowiedzi. Zdaniem psychologa z Uniwersytetu Iowa Eda Wassermana, współpracującego z badaczami z Moskwy, nawet gdyby naukowcy wytrenowali wrony, byłby to dowód na ich inteligencję. Jak dodaje Anthony Wright z Uniwersytetu w Teksasie, myślenie poprzez analogie było do tej pory przypisywane tylko ludziom i niektórym gatunkom małp.