Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA
Reklama.
Zdaniem rzecznik CNK Katarzyny Nowickiej tak wielki sukces frekwencyjny jest fenomenem na skalę europejską. Inne centra nauki nie przyciągają tak wielkich tłumów. Rzecznik prasowa zapowiedziała również, że Centrum uczci ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Rok Światła.
Co przygotował „Kopernik”? Centrum chce przyciągnąć zwiedzających hasłem „Rozgrzej mózg na zimę". Już od 3 stycznia przez centrum można będzie przejść nową ścieżką zwiedzania. 20 marca - w dzień przesilenia wiosennego – zwiedzający centrum będą mogli obserwować przypadające tego dnia częściowe zaćmienie Słońca. Jak co roku w sierpniu niebo rozświetli rój Perseidów. W 2015 r. będzie widoczny lepiej niż w poprzednich latach, ponieważ apogeum zjawiska zbiegnie się z nowiem Księżyca. Tego dnia zostanie wyłączona iluminacja okolicznych budynków, co pozwoli na podziwianie „spadających gwiazd” z Parku Odkrywców. Nieco później, we wrześniu w CNK będziemy obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. CNK będzie też współorganizatorem Pikniku Naukowego, zaplanowanego na 9 maja na Stadionie Narodowym.
Wiele atrakcji przygotowuje również planetarium Niebo Kopernika. Zaplanowano trzy pokazy. W „Rejsie po niebie" widzowie wybiorą się w podróż do gwiazdozbiorów, takich jak znany każdemu Wielki Wóz, jak i tych które potrafią wskazać tylko astronomowie. Dzięki pokazowi "Samotna planeta Ziemia" widzowie dowiedzą się jakie odkryć gwiazdy, planety i konstelacje, można zobaczyć na zimowym niebie. W filmie „Powrót na Księżyc", widzowie poznają plany kolonizacji naszego satelity.
 
Do końca sierpnia 2015 r. możemy zwiedzić wystawę "Mikroświat". Opowiada ona o świecie małych organizmów zamieszkujących naszą planetę. Po jej zakończeniu w Centrum zostanie otwarta ekspozycja poświęcona optyce.

Źródło:PAP