W ciągu dwóch lat polscy i chińscy naukowcy zrealizują wspólne aż 38 projektów naukowych w obszarach takich jak rolnictwo, ekologiczny transport i bezpieczeństwo danych.
Badania są efektem umowy podpisanej w 2012 r. przez polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii podczas 35. Posiedzenia Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Naukowo-Technicznej. W realizację projektów w latach 2015–2017 zaangażowanych zostanie kilka polskich uniwersytetów i ośrodków badawczych. Ze strony chińskiej w projekt ma zostać zaangażowana Chińska Akademia Nauk oraz Akademia Rolnicza Heilongjiang.
W ramach innego obszaru badań Państwowy Instytut Geologiczny we współpracy z Chińską Akademią Nauk będzie prowadził badania nad zagrożeniami w górnictwie, wynikającymi np. z osuwisk. Niebezpieczeństwo wybuchów gazów w polskich i chińskich kopalniach węgla kamiennego ma być mniejsze dzięki wspólnym pracom Głównego Instytutu Górnictwa i Politechniki w Henan.
Część wspólnych badań ma być poświęconych ekologii. Politechnika Łódzka i Uniwersytet Leśnictwa w Pekinie będą wspólnie pracować nad preparatami konserwującymi na bazie składników pochodzenia roślinnego. Inna podjęta przez naukowców kwestia to rozwój technologii magazynowania energii elektrycznej, która mogłaby zasilać system transportu miejskiego.
Wśród planowanych projektów są również badania związane z technologiamimedycznymi. Naukowcy z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Jiaotong w Szanghaju zamierzają opracować system analizy danych z monitoringu do opieki nad osobami starszymi. Bezpieczeństwo przetwarzania danych w coraz popularniejszych chmurach obliczeniowych będzie z kolei tematem badań Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu w Xidian.