Trujące substancje ze Związku Radzieckiego zagrażają armeńskim pasterzom. Tysiące ludzi może uratować wyłącznie... polska myśl technologiczna? To nie scenariusz nowego filmu sensacyjnego, a sukces pierwszej edycji programu GreenEvo.
62 laureatów, 244 transakcje za granicą i 1273 w Polsce – oto bilans dotychczasowych edycji programu GreenEvo wspierającego zielone technologie. Ministerstwo Środowiska zaprasza do kolejnego konkursu. Zgłoszenia wysyłać należy do 27 lutego.
Program Ministerstwa Środowiska pomaga polskim małym i średnim przedsiębiorstwom z dziedziny ekologii w eksporcie swoich pomysłów i rozwiązań: przygotowuje je mentoringowo, pracuje nad materiałami promocyjnymi, ułatwia patentowanie za granicą. Certyfikat GreenEvo gwarantuje zagranicznym klientom, że produkt został gruntownie sprawdzony i przygotowany przez polską administrację.
Dobre początki
Firma Ecotech Polska, jeden z laureatów pierwszej edycji konkursu, zajmuje się innowacyjnymi metodami unieszkodliwiania i odzysku odpadów niebezpiecznych. Ich technologii EnviroMix, opatentowanej w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, używa się na skalę przemysłową do przetwarzania tysięcy ton zanieczyszczonych gleb, osadów czy też na przykład odpadów kopalnianych. To problem, z którym boryka się wiele państw wykorzystujących przemysł ciężki.
Z ogromnym problemem tego typu mierzyła się Armenia. W latach 70. w Nubaraszen zdeponowano wysoce toksyczne pestycydy, które kilka lat temu zaczęły przedostawać się do gleby. Okoliczni mieszkańcy byli zagrożeni, a rząd Armenii ogłosił nawet stan nadzwyczajny. Dzięki promocji zielonych technologii ze strony polskiego rządu bliskowschodnie państwo dowiedziało się o rozwiązaniu Ecotech, a Polacy pomogli zażegnać kryzys. Szybko pojawiły się propozycje współpracy z innych państw, w tym Chin czy Azerbejdżanu.
Wśród laureatów znaleźć można również: inteligentne uliczne lampy LED-owe, oczyszczanie ścieków czy kolektory słoneczne. Polskie rozwiązania znalazły zastosowanie aż w 50 krajach na całym świecie. Łączna liczba firm w bazie zagranicznych klientów laureatów GreenEvo sięga prawie 27 tysięcy. – O skuteczności przedsięwzięcia najlepiej świadczą sukcesy laureatów. To między innymi wzrost wartości eksportu o ponad 50% w 2013 r. – mówi minister Grabowski.
Poszukiwania trwają
Tegoroczna edycja konkursu koncentruje się właśnie na gospodarce odpadami. – Zdajemy sobie sprawę, iż jest to ważny problem dla gmin i miast – mówi minister środowiska Maciej Grabowski. Więcej informacji o tegorocznej edycji, regulamin i wniosek zgłoszeniowy znaleźć można na stronie programu. Ministerstwo czeka na projekty w obszarach:
– Recykling materiałów, zasobów i surowców mających zastosowanie w przemyśle.
– Unieszkodliwianie lub utylizacja odpadów niebezpiecznych lub toksycznych.
– Redukcja wolumenu powstających odpadów w procesie produkcyjnym zgodnie z założeniami circular economy.
– Redukcja emisji pyłów.
– Redukcja emisji poprocesowych gazów odpadowych.
– Przetwarzanie odpadów komunalnych.
– Przetwarzanie odpadów przemysłowych.
– Przetwarzanie odpadów biodegradowalnych, w tym kompostowanie.
– Systemy kontrolne, pomiarowe i monitorujące powstawanie odpadów.
Pozostałe kategorie to: odnawialne źródła energii; przyjazne dla środowiska rozwiązania dla przemysłu wydobywczego; rozwiązania wspierające oszczędność energii; systemy wspierające monitorowanie i gromadzenie informacji o środowisku naturalnym; technologie sprzyjające ochronie klimatu; technologie wodno-ściekowe; technologie niskoemisyjnego transportu.