Wydłużenie życia można by nazwać Świętym Graalem medycyny. Teraz na osobę, która go odnajdzie, czeka już nie tylko sława i splendor, ale też milion dolarów z nowego konkursu, którego fundatorem jest dyrektor Palo Alto Investor Joon Yun.
– Bazując na szybkim tempie biomedycznych odkryć, wierzymy, że istotne jest nie „czy” uda nam się rozgryźć kod starzenia, ale „kiedy” uda nam się to zrobić – powiedział Keith Powers, prezes Engaged Partners. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody jest Joon Yun, fizyk i dyrektor Palo Alto Investors.
Główne założenia Konkurs podzielono na dwie kategorie, a każdy zespół może startować w obu z nich jednocześnie. 500 tys. dolarów otrzyma pierwszy zespół, któremu uda się skutecznie odmłodzić serce starzejącego się ssaka. Drugie 500 tysięcy przeznaczono dla zespołu, który uda się wydłużyć życie ssaka o 50 proc. względem przyjętych norm.
Każdy z zespołów musi sam zadbać o finansowanie projektu i publikację wyników badań. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch turach. Pierwsza kończy się 15 lutego, a druga 15 czerwca 2015 roku. Etap dotyczący odmłodzenia serca kończy się 15 czerwca 2016 roku, a na prezentację procesu wydłużającego życie naukowcy mają czas do 9 września 2018. Myszy wykorzystywane w badaniach żyją najczęściej do 2 lat. Naukowcy potrzebują zatem trzech lat na przeprowadzenie badań.
Naukowcom z Uniwersytetu Brown udało się ostatnio wydłużyć życie samicy myszy o 20 proc. Życie samca było dłuższe o 10 proc. Udało się to dzięki pewnego rodzaju modyfikacji genowej. Za starzenie się zwierząt odpowiedzialne są geny Myc. Zazwyczaj mają one w organizmie dwie jego kopie. Naukowcy doprowadzili do tego, że myszy urodziły się wyłącznie z jedną kopią genu Myc. Dzięki temu żyły dłużej. Skutki uboczne? Wyłącznie to, że myszy były 15 proc. mniejsze od normalnych myszy.
Średnia ludzka
Z opublikowanego w zeszłym roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że dziewczynka urodzona w 2012 roku przeżyje średnio 73 lata, chłopiec – 68. – Wierzę, że mamy możliwość doprowadzenia do tego, by następne pokolenie żyło ponad 120 lat – powiedział James R. Doty, profesor neurochirurgii ze Stanford.
– W tym konkursie wygrywa cała ludzkość – powiedział Joon Yun.