To dopiero konkurs: kto zatrzyma proces starzenia, ten dostanie milion dolarów

Od wieków ludzie poszukują sposobów na wydłużenie życia.
Od wieków ludzie poszukują sposobów na wydłużenie życia. Fot. 123rf.com
Wydłużenie życia można by nazwać Świętym Graalem medycyny. Teraz na osobę, która go odnajdzie, czeka już nie tylko sława i splendor, ale też milion dolarów z nowego konkursu, którego fundatorem jest dyrektor Palo Alto Investor Joon Yun.


– Bazując na szybkim tempie biomedycznych odkryć, wierzymy, że istotne jest nie „czy” uda nam się rozgryźć kod starzenia, ale „kiedy” uda nam się to zrobić – powiedział Keith Powers, prezes Engaged Partners. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody jest Joon Yun, fizyk i dyrektor Palo Alto Investors.

Główne założenia
Konkurs podzielono na dwie kategorie, a każdy zespół może startować w obu z nich jednocześnie. 500 tys. dolarów otrzyma pierwszy zespół, któremu uda się skutecznie odmłodzić serce starzejącego się ssaka. Drugie 500 tysięcy przeznaczono dla zespołu, który uda się wydłużyć życie ssaka o 50 proc. względem przyjętych norm.

Każdy z zespołów musi sam zadbać o finansowanie projektu i publikację wyników badań. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch turach. Pierwsza kończy się 15 lutego, a druga 15 czerwca 2015 roku. Etap dotyczący odmłodzenia serca kończy się 15 czerwca 2016 roku, a na prezentację procesu wydłużającego życie naukowcy mają czas do 9 września 2018. Myszy wykorzystywane w badaniach żyją najczęściej do 2 lat. Naukowcy potrzebują zatem trzech lat na przeprowadzenie badań.
Naukowcom z Uniwersytetu Brown udało się ostatnio wydłużyć życie samicy myszy o 20 proc. Życie samca było dłuższe o 10 proc. Udało się to dzięki pewnego rodzaju modyfikacji genowej. Za starzenie się zwierząt odpowiedzialne są geny Myc. Zazwyczaj mają one w organizmie dwie jego kopie. Naukowcy doprowadzili do tego, że myszy urodziły się wyłącznie z jedną kopią genu Myc. Dzięki temu żyły dłużej. Skutki uboczne? Wyłącznie to, że myszy były 15 proc. mniejsze od normalnych myszy.


Średnia ludzka
Z opublikowanego w zeszłym roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że dziewczynka urodzona w 2012 roku przeżyje średnio 73 lata, chłopiec – 68. – Wierzę, że mamy możliwość doprowadzenia do tego, by następne pokolenie żyło ponad 120 lat – powiedział James R. Doty, profesor neurochirurgii ze Stanford.

– W tym konkursie wygrywa cała ludzkość – powiedział Joon Yun.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.