Polacy zdobyli ponad 30 medali! Nie chodzi jednak o naszych sportowców, a naukowców z łódzkiego Instytutu Włókienniczego. Produkowany przez nich materiał barierowy od lat zbiera nagrody i wyróżnienia na zagranicznych konkursach. Instytut podpisuje właśnie kolejne umowy na wykorzystanie licencji na produkt, który chroni przed szkodliwym działaniem środowiska.
Materiały barierowe
Promienie słoneczne nadają skórze ładny kolor, ale mogą również powodować choroby skóry i przyspieszać jej starzenie. Szczególnie narażone są osoby pracujące głównie na świeżym powietrzu: rolnicy czy pracownicy na budowie. Rocznie w Polsce na czerniaka zapada nawet 2500 osób. Zwykłe, bawełniane ubrania minimalnie blokują dostęp promieniowania UV. To za mało, by skutecznie chronić organizm przed mutacjami. Badania przeprowadzone przez naukowców z Institute of Cancer Research w Wielkiej Brytanii wskazują, że nawet kremy z filtrem nie zapewniają całkowitej ochrony.
Skuteczną barierą przed promieniami UV mają być za to nowe materiały przygotowane przez w ramach projektu Envirotex. Nad materiałami pracował Instytut Włókiennictwa wraz z 6 innymi uczelniami i jednostkami naukowymi. Ich technologie zapewniają wchłanianie lub blokowanie promieniowania elektromagnetyczne, w tym UV. – Projekt zakładał zgłoszenie 6 wniosków patentowych. Do tej pory patentów mamy już 18 – mówi profesor Jadwiga Sójka-Ledakowicz, kierownik projektu Envirotex. Część z nich obejmuje już Europę, a w sprawie niektórych trwa właśnie postępowanie w trybie PCT, m.in. w Brazylii czy Indiach.
Patent na sukces
Projekt Envirotex opracował dwie metody nakładania warstwy ochronnej. Organiczne absorbery rozpuszczają się w wodzie, dlatego w ich przypadku wystarczy zwyczajna kąpiel materiału. To typowa metoda barwiarska. Z kolei nowoczesne, sztuczne modyfikatory nanosi się na przykład za pomocą specjalnej pasty na bazie żywic. Mają tylko kilkaset nanometrów grubości. Dla porównania ludzki włos może mieć od 17 tysięcy do 180 tysięcy nanometrów średnicy.
Jednym z opatentowanych wynalazków są specjalne rolety, które blokują działanie promieni elektromagnetycznych. Ich działaniem szczególnie zainteresowane powinny być muzea i biblioteki. Nadfiolet niekorzystnie wpływa między innymi na książki i dzieła sztuki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te same rolety powiesić w normalnym miejscu pracy.
Materiał może posłużyć również do blokowania sygnałów telekomunikacyjnych. W ten sposób można wyciszyć nawet duże pomieszczenia, jak np. sale teatralne. Wyłożenie ścian odpowiednią tkaniną jest o wiele prostsze od stosowanych do tej pory systemów zakłócających. Tego typu ekrany nagrodzono już na międzynarodowych wystawach, a profesor Sójka-Ledakowicz z rozbawieniem wspomina wizyty dziennikarzy, którzy nie mogli złapać zasięgu w pomieszczeniach pokazowych.
Licencja na korzystanie
Umowy na wykorzystanie licencji Envirotex dotyczą między innymi ubrań, rękawiczek ochronnych, parasoli ogrodowych, czy też wspomnianych rolet. By zapewnić klientów o działaniu rozwiązań Envirotex, Instytut Włókiennictwa stworzył nawet własny certyfikat UV Stop. W jego skład wchodzi wiele światowych norm bezpieczeństwa. – Mamy nadzieję, że UV Stop niedługo będzie wykorzystywany międzynarodowo – mówi profesor.
Na przestrzeni ostatnich lat, Instytut Włokiennictwa odebrał ponad 30 medali na międzynarodowych konkursach innowacyjności. Sama profesor Sójka-Ledakowicz zdobyła między innymi Europejski Krzyż Zasługi Orderu Wynalazczości, a także nagrodę Europejskiej Społeczności Kobiet Wynalazczyń i Innowatorek. – Jednak największą satysfakcją dla naukowca jest świadomość, że jego wynalazek znajduje praktyczne zastosowanie – przyznaje profesor.