Lean in STEM – nowy program mentoringowy dla studentek nauk ścisłych

Dzięki programowi Lean in STEM studentki mogą poznać autorytety w świecie biznesu i nauki.
Dzięki programowi Lean in STEM studentki mogą poznać autorytety w świecie biznesu i nauki. Fot. 123rf.com
– Kobiety powinny wspierać inne kobiety. Mężczyźni w biznesie niejako instynktownie się wspierają. U nas to tak nie zawsze funkcjonuje. Wiele kobiet po wejściu na szczyty wciąga za sobą drabinę. Chcemy, by inne mogły z niej skorzystać i walczyć o swoje. A potem dzielić się dokonaniami – mówi doktor Bianka Siwińska, redaktorka naczelna „Perspektyw” i kierowniczka programu „Lean in STEM”. Nowy projekt wspiera młode kobiety w wejściu do świata nauk ścisłych.

Nauka, technologia, inżynieria i matematyka
Co oznacza tajemnicze STEM? To skrót od Science, Technology, Engineering & Math, czyli zbioru nauk ścisłych. „Lean in STEM” to z kolei dość niecodzienny program mentoringowy. Do udziału zaproszono 13 kobiet sukcesu: prezeski i inżynierki z największych firm świata, a także naukowczynie z prestiżowych uczelni i ośrodków badawczych. Każda z nich obejmie opieką wyłącznie jedną studentkę lub absolwentkę kierunków ścisłych. – Starałyśmy się dotrzeć do pań, które zrobiły najbardziej spektakularne kariery, i które mogą być zainteresowane wspieraniem młodych dziewczyn – mówi Siwińska.

Zgłoszenia do programu zbierane są do końca marca. Każda uczestniczka wysyła je do konkretnej mentorki. Ich zróżnicowanie sprawia, że „Lean in STEM” jest atrakcyjny dla studentek wielu dziedzin. – Mamy już kilkadziesiąt zgłoszeń – przyznaje kierowniczka projektu. Zwyciężczynie wyłonione zostaną w czerwcu na konferencji Lean in STEM, która dotyczyć będzie różnych metod wspierania kobiet w biznesie i nauce. Do końca 2015 roku mentorka i uczennica prowadzić będą swój mały projekt. Programy mentoringowe tego typu działają dwustronnie. Jedna osoba uczy się od doświadczonej mentorki, a ta z kolei zdobywa nową perspektywę.
Pomoc dla każdej
Ale „Lean in STEM” to nie tylko program mentoringowy dla studentek. To również Akademia Inspiracji Girlz go STEM! dla gimnazjalistek i podwieczorki technologiczne dla wszystkich kobiet zainteresowanych karierą w świecie technologii. Inspiracja do stworzenia programu pochodzi z książki „Lean in” (pol. „Włącz się do gry”) autorstwa Sheryl Sandberg, dyrektor Facebooka.

W swojej książce Sandberg przekonuje do silniejszego, wzajemnego wspierania się kobiet w branżach zdominowanych przez mężczyzn. – Wiele dziewczyn nie zna naukowczyń czy inżynierek w tym środowisku. A znalezienie odpowiedniej inspiracji i modelu do naśladowania jest bardzo ważne w wyborze kariery. Wzorców męskich jest pełno, ale kobiecych już nie bardzo. Wiele osób potrafi wymienić jedynie Marię Skłodowską-Curie – mówi Siwińska.


Kobiety w IT
Niedawno w amerykańskim „Newsweeku” pojawił się artykuł na temat mizoginii w Dolinie Krzemowej. Nina Burleigh opisuje w nim przypadki napastowania w największych firmach technologicznych lub przypadki zwolnień, bo jeden z prezesów stwierdza (cytat za „Newsweekiem”): „Nie lubię sposobu w jaki myślą kobiety. Nie opanowały myślenia linearnego.” Inwestorzy o wiele rzadziej pomagają firmom zarządzanym przez kobiety, a jeśli już to robią, to oferują im procent tego, co dostają firmy, których prezesami są mężczyźni. Same przedsiębiorczynie w badaniu Kauffman Foundation przyznały, że jednym z największych problemów jest dla nich brak mentorek.

Burleigh zwraca również uwagę na fakt, że nowa generacja nie stara się zmienić Dolini Krzemowej. Jednymi z najbogatszych inwestorów są tam Peter Thiel i David Sacks, którzy w latach 90. zajmowali się pisanie antyfeministycznych pamfletów w uniwersyteckiej gazecie. Jedynie 2,7 proc. spośród 6517 firm, które pozyskały środki od venture capitals między 2011 a 2013 rokiem, było kierowane przez kobiety.

Tymczasem w komentarzach pod wpisem Siwińskiej na temat artykułu znaleźć możemy komentarze: „Mężczyźni są główną siłą napędową technologii i najważniejsze jest aby to oni czuli się dobrze a nie przewrażliwione paniusie z zapędami cenzorskimi.” Może sprawmy jednak, by każdy czuł się dobrze gdziekolwiek, bo pytanie brzmi: kto tu kogo cenzuruje?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.