Światło dzienne ujrzał „Przystanek Nauka” – portal uruchomiony przez Uniwersytet Śląski, który chce połączyć cały świat akademicki i zainteresować nauką amatorów. Prezentować będzie własne prace badawcze, ale zaprasza też do chwalenia się swoimi osiągnięciami wszystkich zainteresowanych. Także uczniów i studentów. Agnieszka Sikora, redaktor portalu „Przystanek Nauka”, który ujrzał światło dzienne kilka dni temu. Jest pewna, że portal z dnia na dzień będzie bogatszy
Agnieszka Sikora, redaktor portalu „Przystanek Nauka”: Pomysł stworzenia portalu narodził się kilka lata temu, ale dopiero w ubiegłym roku postanowiliśmy przystąpić do jego realizacji. Pierwsze prace rozpoczęły się w maju, jesienią zaczęły testy informatyczne a w styczniu usprawnialiśmy prace.
Naukowcy chętnie dzielą się swoją wiedzą?
Widzimy zainteresowanie, mamy nawet pierwsze zgłoszenia blogerów a martwiliśmy się trochę, że może nie być chetnych. Na razie czujemy tylko barierę w przekonaniu naukowców najstarszego pokolenia, nie przekonanych do działania w sieci a prowadzących wciąż bardzo ważne badania, ale będziemy ich wyciągać z gabinetów.
Dla kogo jest przeznaczony portal?
Powstawał z myślą o konkretnych odbiorcach, ale nie tylko naukowcach. Jego twórcy długo testowali różne grupy społeczne i w różnym wieku: wykładowców akademickich, studentów, uczniów oraz ludzi biznesu powiązanych ze światem nauki.
Każdy będzie mógł napisać do Przystanku Nauka?
Chcemy otwierać okno na świat nauki w dwie strony. Będziemy opowiadać co robimy na Uniwersytecie Śląskim, ale jednocześnie czekamy na propozycje wszystkich zainteresowanych najróżniejszymi dyscyplinami nauki. Jesteśmy otwarci na każdą formę współpracy.
Nudziarstwa nie będzie?
Na portalu prezentowane będą nie tylko prace naukowe i wyniki badań, ale również ciekawostki ze świata nauki, komentarze ekspertów, filmy, nagrania najciekawszych wykładów. Chcemy też pokazać uczniom, zwłaszcza licealistom, wśród których są także młodzi badacze, że świat nauki może być fascynujący.
Portal jest tylko dziełem Uniwersytetu Śląskiego?
Z portalem współpracuje Centrum ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką, które jest transferem wiedzy do gospodark, ale również jednostką Uniwersytetu Śląskiego. Partnerem projektu jest natomiast zarekomendowana przez Centrum spółka Węglokoks, który od dawna współpracuje z Uniwersytetem Śląskim.