Pod Toruniem powstaje największa w Polsce elektrownia słoneczna. Na terenie wielkości trzech boisk piłkarskich już zamontowane są lustra. Trwa podłączanie sieci. Prace zakończą się w marcu.
Produkcja energii elektrycznej z promieni słonecznych nie dość, że jest tania, to jeszcze przyjazna środowisku. Poza tym jest dostępna w nieograniczonej ilości. Elektrownia, która powstaje w gminie Czernikowo, jest częścią projektu Smart Toruń – pilotażowego wdrożenia Inteligentnej Sieci Energetycznej przez Grupę Energa. Spółka właśnie dostała dofinansowanie na jego ukończenie wysokości 19,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość będzie kosztowała 81,6 mln zł, ale nakłady będą się zwracały.
Zyska nie tylko operator
Największą korzyścią dla klientów będzie ograniczenie przerw w dostawie energii elektrycznej co na terenach podmiejskich i wiejskich jest wciąż dużym utrapieniem. Energa szacuje, że długie przerwy w dostawie prądu zostaną ograniczone o 30 proc. a przeciętny czas ich trwania o 50 proc.
Do tego dochodzą nowe usługi, zmniejszenie w przyszłości kosztów dystrybucyjnych, zmniejszenie zużycia energii poprzez dostarczanie konkretnej jej ilość w zależności od zapotrzebowania w ciągu dnia i nocy oraz możliwość wytwarzania własnej ze źródeł odnawialnych. Teraz o przerwach w dostawach prądu trzeba informować dostawcę telefonicznie. Po wdrożeniu sieci system sam wyłapie usterki. Podobnie jak sam będzie odczytywał liczniki.
Podwójna moc
W województwie kujawsko-pomorskim powstanie nie tylko aplikacja do komunikacji z licznikami zdalnego odczytu i systemy informatyczne do obsługi i zarządzania siecią. Elektrownia słoneczna, której budowa się już kończy, będzie miała moc 3,8 MW. Farma obejmie 7,7 ha w gminie Czernikowo położonej nieopodal Torunia.
Podobne elektrownie fotowoltaiczne mają na ogół 1,5 MG mocy i zajmują ok. 2 ha.
Nie tylko elektrownia
Zdzisław Gawroński, wójt gminy Czernikowo, nie ukrywa zadowolenia z projektu. – To duży teren, więc oczywiście liczymy na zwiększenie wpływów z tytułu podatków, ale nie tylko – również na ożywienie regionu i jego promocję. Wczoraj przejeżdżałem koło inwestycji. Lustra są już ustawione a teraz trwają prace nad ich podłączaniem. Opóźnienia więc nie będzie. Elektrownia będzie gotowa zgodnie z harmonogramem, czyli w marcu – mówi Gawroński.
W gminie powstanie też sieć oświetleniowa z energooszczędnymi lampami obsługiwanymi przez specjalny program, połączony z już istniejącymi systemami. Montaż inteligentnych liczników już trwa od grudnia. W ramach projektu toczą się też prace nad działaniami w zakresie dystrybucji energii. W grudniu rozpoczęto kolejny etap montażu inteligentnych liczników, trwają również nad przygotowywaniem specjalnej aplikacji do obsługi systemu.
Sprawny monitoring
– Dzięki zastosowanym technologiom operator systemu dystrybucyjnego może zdalnie monitorować sieć, lepiej nią zarządzać i szybciej reagować na awarie. Podejmie trafniejsze decyzje inwestycyjne, dzięki wiedzy o obciążeniach poszczególnych odcinków. System poprawia też jakość informacji o warunkach pracy sieci, co może w przyszłości ułatwić przyłączanie do niej nowych mocy – tłumaczy Adam Olszewski, dyrektor Departamentu Innowacji w Energa-Operator.
Podkreśla też, że projekt Smart Toruń łączy wiele elementów: modernizację sieci, wytwarzanie, oświetlenie uliczne a także zarządzanie popytem. – To pierwszy tak kompleksowy projekt w Polsce w zakresie inteligentnych sieci elektroenergetycznych – zapewnia specjalista.
Wybraliśmy Toruń i okolice, ponieważ w wymogach konkursu był niezbędny udział OZE, a farma fotowoltaiczna pod Toruniem miała największe szanse powstania w odpowiednim dla projektu terminie. Procesy inwestycyjne w Polsce są skomplikowane i długie, stąd możliwość włączenia farmy do projektu miała kluczowe znaczenie dla wyboru obszaru projektu.