Na AGH w Krakowie trwa instalacja Prometheusa - komputera o największej mocy obliczeniowej w Polsce. Oficjalna prezentacja superkomputera odbędzie się na początku kwietnia. Jak będzie wyglądała obudowa - o tym zdecydują internauci.
Potężny jak 40 tys. PC
Instalowany w AGH Prometheus będzie najpotężniejszym komputerem w Polsce i jednym z największych w Europie. Superkomputer będzie posiadał ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Zostaną też dołączone do niego dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s. Moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie tyle, co 40 tys. komputerów osobistych klasy PC.
Urządzenie jest budowane przez firmę Hewlett-Packard z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Będzie to pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja serwerów HP Apollo 8000
Ekologiczny jak Google
Według projektantów maszyny, "Prometheus" będzie również jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów swojej klasy na świecie. Stanie się tak dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia wodą procesorów i modułów pamięci operacyjnej. Efektywność energetyczna tego systemu będzie dorównywać systemom największych centrów danych na świecie, takich jak Google czy Facebook.
Zastosowanie takiej metody pozwoliło zmniejszyć wymiary komputera. Prometheus będzie umieszczony w "zaledwie" 15 szafach. Dużo? Gdyby chłodzić komputer w tradycyjny sposób, powietrzem, wówczas superkomputer zajmowałby co najmniej 30 szaf.
Ładny jak...?
O parametrach technicznych komputera decydowali naukowcy. Ale o jego wyglądzie zdecydują internauci. Wzorem niektórych czołowych superkomputerów w USA czy w Europie Zachodniej cały front Prometheusa ozdobiony będzie grafiką wyłonioną w konkursie. Do 20 lutego można było przesyłać swoje propozycje. Teraz zwycięską grafikę wybierze jury z udziałem internautów. Swoje typu można będzie wskazywać na oficjalnym profilu AGH na Facebooku.
Prometheus detronizuje Zeusa
Prometheus jest wart 41 mln zł. Część pieniędzy pochodziło ze środków unijnych, z programu Innowacyjna Gospodarka. Superkomputer służyć będzie naukowcom z różnych dziedzin - będą to obliczenia z dziedziny chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki, nanotechnologii i medycyny.
Obecnie polskim rekordzistą jeśli chodzi o moc obliczeniową jest Zeus. Też należy do Akademii Górniczo-Hutniczej. Prometheus. Zeus posiada 25468 rdzeni obliczeniowych, 60 TB pamięci operacyjnej o 2300 TB pamięci dyskowej. Prometheus będzie miał moc obliczeniową prawie czterokrotnie większą.
Zdecydowaliśmy, że zwycięski projekt zostanie wyłoniony przez jury przy udziale internautów, którzy będą mogli oddawać swoje głosy na facebookowym profilu AGH – na ich głosy będziemy czekać od 24 lutego do 1 marca. Wierzę, że tym sposobem znajdziemy najlepszą grafikę dla Prometheusa