Przyspiesza budowa internetu szerokopasmowego w Polsce

Minister Halicki twierdzi, że do września Polska zdąży z budową sieci szkieletowej.
Minister Halicki twierdzi, że do września Polska zdąży z budową sieci szkieletowej. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Jak powstaje szybki internet w Polsce? Na zachodzie budowa idzie jak burza. Na wschodzie jest gorzej – Podkarpacie jest zagrożone. Zaś ministerstwo cyfryzacji apeluje o zgłaszanie domów, gdzie nie ma szerokopasmowego internetu.


Sieci szkieletowe
Polska jest już na półmetku sieci szkieletowej. To jeden z elementów potrzebnych do wyeliminowania różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach. W skrócie, chodzi o dotarcie z internetem tam, gdzie do tej pory nie był on dostępny w ogóle albo oferował niską przepustowość.


Do września w kraju ma powstać 45 tysięcy kilometrów światłowodów. 30 tysięcy z nich to tak zwana sieć szkieletowa, czyli najważniejszy element infrastruktury sieciowej. To ona zazwyczaj łączy pozostałe części sieci i odpowiada za ich poprawne działanie. Do tej pory wybudowano już 18 275 kilometrów sieci szkieletowej.


1,5 roku w pięć miesięcy
Prace postępują najszybciej w zachodniej części kraju. Najgorzej idzie w województwie podkarpackim. Tam realizacja projektu oznaczona jest jako „zagrożona”. – Uspokoję państwa, chociaż sam nie jestem pod tym względem spokojny. Rozpoczęto już budowę 80 ze 100 odcinków w województwie podkarpackim – mówił w poniedziałek minister Halicki na konferencji prasowej. Biorąc pod uwagę, że tempo realizacji projektu drastycznie wzrosło w październiku ubiegłego roku, możemy mieć nadzieję, że rzeczywiście, uda się wybudować całą, planowaną sieć. W ciągu pięciu miesięcy zrobiono mniej więcej tyle, ile wcześniej przez 1,5 roku.


Internet LTE
W zapełnianiu tak zwanych „białych plam”, czyli miejsc, w których dostępu do internetu nie ma, pomóc ma także internet LTE. W październiku Urząd Komunikacji Elektronicznej, we współpracy z ministerstwem administracji i cyfryzacji, rozpoczął postępowanie aukcyjne. Operatorzy będą na aukcji walczyć o pasma częstotliwości 800 MHz oraz 2,6 GHz – czyli między innymi te, na których działa potem internet LTE.

Do aukcji na 19 rezerwacji częstotliwości 800 i 2600 MHz, służących m.in. do budowy sieci LTE, stanęło sześć firm. Poza czwórką największych telekomów, czyli P4 (operator sieci Play), T-Mobile, Polkomtelem (Plus) i Orange, w aukcji wezmą też udział: firma Hubb Investements należąca do spółki Emitel oraz NetNet. Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował parę dni temu informację o najwyższych deklarowanych kwotach. Minister Halicki nie chciał na razie komentować przebiegu procesu aukcyjnego. – Aukcja wciąż trwa – skwitował jedynie. Dzięki niej, ministerstwo zarobi na operatorach powyżej 1,8 miliarda złotych.

Bariery na drodze do rozwoju
Aukcja zakłada, że zwycięzcy operatorzy będą musieli sami inwestować w najsłabiej pokrytych zasięgiem regionach. Tymczasem telekomy skarżą się na bariery inwestycyjne, których nie zwalczyła megaustawa z 2010 roku. Wciąż istnieje cały szereg barier legislacyjnych, które hamują lub znacznie opóźniają proces inwestycji w rozwój infostrad w naszym kraju.

Ponowna analiza przepisów i nowelizacja ustawy umożliwiłyby łatwiejsze wykorzystanie środków z nowej perspektywy 2014-2020 na inwestycje realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. – Pracujemy obecnie nad dużą nowelizacją ustawy, która ma znieść bariery legislacyjne, a także wdrożyć unijną dyrektywę ws. zmniejszenia kosztów realizacji sieci szerokopasmowych – powiedział minister Halicki. Wspomnianą dyrektywę przyjęto już w 2014 roku (Dyrektywa 2014/61/UE).

Sprawdź, czy w twoim domu będzie szybki internet
16 marca ruszają konsultacje społeczne, które podzielono na dwie części. Po pierwsze, przedsiębiorcy telekomunikacyjny będą mogli przedyskutować w nich swoje plany inwestycyjne. Po drugie, każdy będzie mógł zgłosić dokładną lokalizację, w której nie ma internetu szerokopasmowego. Mapa działać będzie z dokładnością do pojedynczego domu. Konsultacje zakończą się w połowie maja.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili