PARP rozpoczyna nabór wniosków na duży bon na innowacje

PARP rozpoczął nabór wniosków na duży bon na innowacje
PARP rozpoczął nabór wniosków na duży bon na innowacje Fot. 123rf.com
Nawet 50 tys. zł mogą otrzymać mikro i małe firmy, które we współpracy z naukowcami, chcą tworzyć nowe technologie i produkty. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła dziś nabór wniosków o dofinansowanie w ramach "dużego bonu na innowacje".


Szansa dla MSP
W ramach bonu przedsiębiorca może kupić u naukowców opracowanie nowego wyrobu, projektu wzorniczego lub nowej technologii produkcji, albo "znaczne ulepszenie" istniejącego już produktu czy technologii. Dodatkowo bon sfinansuje też opracowanie planu rozwoju firmy po tym, jak wprowadzi wynalazek, strategii komercjalizacji albo w ogóle wdrożenie innowacji opracowanej przez naukowców. Są pewne ograniczenia co to tego, kto może wykonywać zlecenia dla firm. Może to być jedynie jednostka naukowa, która ma kategorię A +, A lub B.

Bon z PARP-u może opiewać na kwotę do 50 tys. zł. Wielkość wsparcia może wynosić do 80 proc. wartości projektu. Co ważne, przedsiębiorcy, którzy już w poprzednich latach otrzymali od PARP-u bony na innowacje, w tym roku ponownie mogą ubiegać się o nowe dofinansowanie.

Sukces pilotażu
To już trzecia edycja programu "Bony na innowacje".
Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP

Wyniki przeprowadzonego badania ewaluacyjnego edycji pilotażowej programu wskazują, iż program "Wsparcie w ramach dużego bonu" spotkał się z bardzo pozytywnymi ocenami, zarówno ze względu na oferowany szeroki zakres działań możliwych do sfinansowania, jak również łatwą do przygotowania dokumentację aplikacyjną i szybkie bezproblemowe rozliczanie dotacji. Dodatkowo wielkość wsparcia oraz wymagany udział własny spowodowały, że ze wsparcia skorzystały firmy rzeczywiście zainteresowane opracowaniem nowych rozwiązań oraz ich szybką komercjalizacją

W tym roku na duże bony PARP przyznaczył ponad 4,1 mln zł. Nabór trwa od 10 marca do 21 kwietnia, ale jeśli szybciej przedsiębiorcy wyślą wnioski wyczerpujące 100 proc. alokacji, PARP skróci czas naboru.


Coraz większe wsparcie
Bony na innowacje PARP-u cieszą się sporą popularnością wśród przedsiębiorców. W pierwszej edycji programu (w 2013 r.) wnioski złożyło 141 przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 6,4 mln zł. Z tego wsparcie o łącznej wartości 1,7 mln zł otrzymało 39 przedsiębiorców. Rok później do agencji wpłynęła podobna liczba wniosków, zaś dotację otrzymało 68 właścicieli firm, a kwota wsparcia wyniosła ponad 2,8 mln zł.

Firmy przeznaczyły bony na innowacje m.in. na takie projekty jak na opracowanie i implementacje modelu dynamicznego ciała ludzkiego mającego zastosowanie w rekonstrukcji przebiegu wypadku drogowego, opracowanie projektu wzorniczego wieloczynnościowego urządzenia kuchennego, opracowanie specjalistycznych sterowników LED scen świetlnych, opracowanie technologii wytwarzania szkła ogniochronnego stosowanego w konstrukcji okien i transparentnych przegród ogniochronnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł