Gdy studia naprawdę zapewniają pracę. Studenci w Opolu zaczęli naukę w innowacyjnym systemie

Po studiach na Uniwersytecie Opolskim może być łatwiej ze znalezieniem lub zatrzymaniem pracy.
Po studiach na Uniwersytecie Opolskim może być łatwiej ze znalezieniem lub zatrzymaniem pracy. Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
Na Uniwersytecie Opolskim ruszyły właśnie trzy nowe kierunki w ramach tak zwanego dualnego systemu edukacyjnego. W ciągu semestru studenci przez dwa tygodnie są na uczelni, a przez dwa kolejne pracują w firmach z branży zgodniej z ich kierunkiem studiów.


System obopólnych korzyści
Na Zachodzie system dualny znany jest od dziesięcioleci, głównie w Niemczech, za sprawą Duale Hochschule Baden-Württemberg. W latach 90. ten typ nauki zdobywał popularność również we Francji. W Opolu pierwsze studia dualne ruszyły kilka miesięcy temu na kierunku „języki obce w turystyce”


System dualnego nauczania wydaje się idealnie skrojony na obecne czasy, gdy zewsząd słyszymy, że studia nie gwarantują pracy, a studenci muszą szukać zatrudnienia w branżach niezwiązanych ze swoim wykształceniem. Na czym polega? W uproszczeniu, studenci jednocześnie są studentami i pracownikami wybranej firmy, z którą uczelnia podpisała umowę. Część czasu spędzają na uczelni, gdzie poznają teorię, a część już w firmie, gdzie uczą się, jak ta teoria wygląda w praktyce.

2 tygodnie nauki. 2 tygodnie pracy

Uniwersytet Opolski zdecydował się na działanie w systemie: 2 tygodnie nauki / 2 tygodnie pracy. To inaczej niż na przykład w Badenii-Wirtembergii, gdzie studenci najpierw przez 3 miesiące uczęszczają na zajęcia, a następnie przez 3 miesiące pracują. – Ten podział w DHBW wynika m.in. z faktu, że spora część studentów zatrudniania jest daleko od miejsca studiów – mówi Marcin Miga, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego. Z kolei polskie przedsiębiorstwa nie zgadzały się na to, by studenci byli nieobecni w firmie przez 3 miesiące. Niektórzy chcieli nawet, by naukę i pracę podzielić wewnątrz jednego tygodnia (np. 2 dni nauki i 3 dni pracy). – Wszystko zależy jednak od specyfiki branży i wielkości przedsiębiorstwa – tłumaczy Miga.


Środowisko w Opolu
Na razie naUniwersytecie Opolskim wybrano cztery kierunki jako te, w których zastosowane nauczanie dualne. Są to: języki obce w turystyce, ochrona środowiska, inżynieria środowiska, odnawialne źródła energii. Dlaczego te? – Usługi turystyczne stanowią kluczowe obszary rozwoju regionu województwa opolskiego – mówi Miga. – Tutaj też siedziby mają największe w kraju firmy turystyczne – dodaje.


W województwie opolskim działają już projekty dotyczące ekologii: optymalizacja zarządzania zasobami wody, lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej, racjonalne gospodarowanie odpadami, zwiększenie powierzchni obszarów zielonych, ochrona środowiska i wspieranie efektywności wykorzystania zasobów. – Dlatego potrzebujemy absolwentów uczelni z kierunków „ochrona środowiska”, „inżynieria środowiska” czy „odnawialne źródła energii”. Wynika również z założeń Strategii „Europa 2020" – tłumaczy Miga.

Projekt jest na razie w fazie pilotażowej i ma na celu wypracowanie modelu, który będzie wdrażany przy uruchamianiu innych kierunków w systemie dualnym. Następne kierunki mają zależeć już od chętnych przedsiębiorców.

Aaaaby znaleźć pracę
W przypadku specjalności „Języki obce w turystyce", gdzie przyjęto 30 osób, wszyscy studenci byli zatrudnieni. W przypadku kierunków „ochrona środowiska”, „inżynieria środowiska” i „odnawialne źródła energii” ok. 1/3 studentów jest zatrudniona, a pozostała część odbywa bezpłatne staże. – Jeśli student w trakcie studiów znajdzie jednak zatrudnienie w branży, to staż zostaje automatycznie przerwany, a część praktyczna studiów jest kontynuowana u pracodawcy – mówi Miga. Na koniec studenci otrzymują opinię od pracodawcy,a staż wlicza się do punktów ECTS wymaganych w ramach studiów.

Dualne studia oferuje również Politechnika Poznańska. System obejmuje kierunki „Automatyka i Robotyka” oraz „Mechanika i Budowa Maszyn”, a partnerami studiów dualnych są tam Volkswagen, Solaris, Phoenix Contact Wielkopolska czy Ster.

Studia w tym systemie można odbyć też w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. – W lutym tego roku pierwsi absolwenci kierunku elektrotechnika, specjalności elektromechatronika odebrali dyplomy inżynierskie. Wszystkie firmy zatrudniające studentów podczas studiów zaproponowały im pracę po zakończeniu kształcenia – informuje Damian Kędziora, Kierownik Działu Studiów i Doskonalenia Zawodowego w PWSZ Leszno. Obecnie można zapisać się tam również na studia tego typu na kierunku budownictwo.

Od czterech lat studia dualne to także część ofety Akademii Leona Koźmińskiego. – Każdy semestr podzielony jest na trzymiesięczną część akademicką oraz trzymiesięczną część praktyczną. Pierwsze trzy moduły akademickie realizowane są w Mannheim, a trzy kolejne w Warszawie. Absolwenci otrzymują dwa dyplomy: jeden wydany przez ALK, a drugi przez DHBW. W roku 2014 pierwsi absolwenci ukończyli program – mówi Marcin Matyja, Koordynator Programów Międzynarodowych Akademii Leona Koźmińskiego.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)