
Grafen to jedna z odmian węgla. Jest jednym z pierwszych, odkrytych i stabilnych dwuwymiarowych materiałów. Na grafen składa się pojedyncza, przezroczysta warstwa, ciasno upakowanych atomów. To obecnie najcieńszy, najlżejszy i najmocniejszy odkryty przez człowieka materiał. Naukowcy uznają, że nowy materiał jest ponad dwustukrotnie wytrzymalszy od stali, chociaż składa się wyłącznie z jednej warstwy atomów węgla.
– Brytyjski rząd postanowił zainwestować w grafen w następnych latach i już w 2011 roku przeznaczył 50 milionów funtów na badania i rozwój. Mówiło się o nowej rewolucji przemysłowej – pisze Victoria Turk w swoim artykule dla „Motherboard”. Cytowany przez nią George Osborne, brytyjski Kanclerz Skarbu powiedział nawet: – Sprawimy, że Brytania znów zacznie coś tworzyć.
Grafen w produktach konsumenckich znalazł się do tej pory między innymi w rakietach tenisowych firmy Head. –Firma twierdzi, że jej linia Graphene XT jest 20 proc. lżejsza od normalnej rakiety, ale oferuje tę samą moc podczas wymachu – informuje „Motherboard”. A co dzieje się w samym Manchesterze? Przedsiębiorstwo spin out z tamtejszego uniwersytetu pracuje nad grafenową, LED-ową żarówką, która będzie odrobinę bardziej efektywna.
Narodowy Instytu Grafenu znajduje się tuż obok obecnych wydziałów chemii i fizyki. (...) Zewnętrzne ściany pokryto wzorem plastra miodu w nawiązaniu do rozmieszczenia atomów węgla w grafenie. Podobno gdy słońce świeci z odpowiedniej strony, sześciokąty różnego kształtu układają się w formułę zawartą w przełomowym dokumencie Geima i Nowosiełowa. Podobno Nowosiełow ukrył w panelach „żart”, ale nikt nie wie co nim jest, ani czy potrzebujesz Nagrody Nobla z fizyki, by go zrozumieć. Czytaj więcej
Na wydziale fizyki nad grafenem pracuje między innymi Rahul Nair. Wziął pod lupę nieprzenikliwość grafenu. Tlenek grafenu utrzymuje tylko część tej cechy: bardzo łatwo przepuszcza wodę, ale blokuje wszelkie gazy. Membrana z małymi oczkami mogłaby łatwo i tanio filtrować wodę morską z soli. Nair musi tylko „odchudzić” tlenek grafenu.
Naukowiec Yang Su pokazał mi grafenową membranę w akcji. Włożył małe, żółte kółko do metalowym pojemniku ciśnieniowym. Wlał tam wodę z pomarańczowym barwnikiem i włączył ciśnienie, żeby przepchać wodę przez membranę. Czekaliśmy 15 czy 20 minut, a Su podkręcał ciśnienie, żeby przyspieszyć eksperyment i zdążyć na następne spotkanie. Gdy już ustaliliśmy, że wrócimy później, by zobaczyć wynik eksperymentu, pierwsza kropla pojawiła się na kraniku. Była krystalicznie czysta. Cały barwnik został odfiltrowany. Czytaj więcej
Wielka Brytania jest w tyle w patentowym wyścigu grafenowych zbrojeń, ale Baker wierzy, że dopracowane i jakościowe patenty zdziałają więcej niż podejście Chin, Korei Południowej czy Stanów Zjednoczonych. Poza tym, powstają właśnie plany powstania nowego grafenowego instytutu. Graphene Engineering Innovation Centre powstanie oczywiście w Manchesterze, a na jego wybudowanie przeznaczone zostanie 60 milionów funtów. 30 z nich pochodzi z firmy Masdar z Abu-Dhabi, która zajmuje się odnawialnymi źródłami energii. – Instytut zajmuje się małymi ilościami grafenu, GEIC zajmie się kilogramami i tonami – pisze Turk. Uniwersytet w Manchesterze zarejestrował już nawet nazwę „Graphene City”.