Kamuflaż, którego nie da się wykryć. Polska firma za milion euro zamaskuje fińskie bojowe wozy piechoty

Spółka Miranda należąca do Grupy Lubawa pracowała już nad kamuflażem do polskiego Rosomaka
Spółka Miranda należąca do Grupy Lubawa pracowała już nad kamuflażem do polskiego Rosomaka Foto: Strona producenta
Aż milion euro wynosi wartość kontraktu na dostarczenie innowacyjnych systemów kamuflażu mobilnego dla fińskiej firmy Conlog, która z kolei wypełnia kontrakt dla tamtejszego Ministerstwa Obrony. Modyfikowane będą pojazdy opancerzone BMP – 2. - To nowy produkt, który już znalazł odbiorcę - chwalą się kontraktem przedstawiciele spółki.

– Zawarcie kontraktu z Conlog tym bardziej nas cieszy, że oferowane systemy kamuflażu to innowacyjne rozwiązania, będące nowym produktem, który już znalazł dużego odbiorcę. Warto dodać, że oczekujemy również finalizacji kontraktu dla Lubawy z tym samym partnerem na dostawy systemów balistyki, które również znajdą zastosowanie w pojazdach BMP – 2. Obecnie uściślamy jeszcze kwestie techniczne – cieszy się Marcin Kubica, prezes zarządu Lubawy. Miranda zakamufluje 106 fińskich bojowych wozów piechoty w ciągu najbliższych czterech lat.
„System mobilnego kamuflażu wielozakresowego” opracowany przez polską firmę, pozwala ukryć pojazdy w ruchu nie tylko przed gołym okiem, ale również przed próbą namierzenia ich w podczerwieni, termowizji, a także przy użyciu radiolokacji. Jak zapewniają przedstawiciele producenta, większość tego, co do tej pory było widzialne, zostanie ukryte przed obserwacją. W języku wojskowym brzmi to trochej inaczej: "Poziom obniżenia widzialności dla wszystkich środków rozpoznania wynosi co najmniej 75 proc." - napisano w oficjalnych dokumentach.

Kamuflaż dla Rosomaka
Spółka Miranda z siedzibą w Turku należy do Grupy Lubawa zajmuje się między innymi produkcją tkanin i dzianin technicznych przeznaczonych stricte dla służb mundurowych. To z ich materiałów szyje się mundury dla policjantów czy strażaków, namioty, pokrowce różnego rodzaju czy kamizelki kuloodporne itp.

Spółka wyspecjalizowała się w produkcji wielozakresowych siatek „Berberys”, które zapewniają kamuflowanie i zminimalizowanie możliwości wykrycia i identyfikacji wojsk, sprzętu i różnego typu instalacji. Miranda ma w swojej ofercie również kamuflaż indywidualny żołnierza oraz kamuflaż mobilny przeznaczony do maskowania Kołowego Transportera Opancerzonego „Rosomak”.


BWP i polski skandal
Fińskie pojazdy które zamaskuje Miranda zostały kupione w dwóch transzach – w 1988 oraz 1991 roku. Za sumę 35 mln euro poddawane są właśnie modernizacji. Te pojazdy pod nazwą Bojowy Wóz piechoty (BWP) służyły również w naszym wojsku. Zostały wyprodukowane w Czechosłowacji i ogółem dostarczono nam 62 pojazdy. W 1994 r. szef Sztabu Generalnego WP podjął decyzję o wycofaniu ich z uzbrojenia, uzasadniając to zbyt kosztowną eksploatacją.

Powstał skandal ponieważ pojazdy sprzedano bez zgody ówczesnego ministra Obrony Narodowej. Ten wściekł się i zarzucał szefowi Sztabu Generalnego, że sprzedał je do Angoli i Togo po cenie znacznie zaniżonej. Za pieniądze za BWP wojsko miało kupić nowoczesne uzbrojenie. I kupiło – 112 samochodów osobowo-terenowych marki Mercedes. Niektóre z nich codziennie parkowały w siedzibie Sztabu Generalnego na ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Napisz do autora: dariusz.rembelski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.