– Korzystając ze swoich pomysłów i miliardów, wizjonerzy, którzy stworzyli największe firmy Doliny Krzemowej próbują zmienić najbardziej skomplikowany system jaki znamy: ludzkie ciało – pisze „The Washington Post”.
Według dziennika, od 2004 roku Peter Thiel, jeden z założycieli PayPala, przeznaczył miliony dolarów na badania dotyczące przedłużenia ludzkiego życia. Razem z nim w finansowanie zaangażowali się założyciele Google'a, Facebooka, eBaya, Napstera i Netscape.
„The Washington Post” donosi, że Lerry Ellison, założyciel Oracle, poświęcił ponad 430 milionów dolarów na badania dotyczące procesu starzenia. – Śmierć nigdy nie miała dla mnie sensu. Jak osoba może istnieć, a potem po prostu zniknąć, przepaść? – dziennik cytuje jego słowa, które miał powiedzieć swojemu biografowi, Mike'owi Wilsonowi. Czy za przedsiębiorcami stoi dobro ogółu?
Do końca roku najbogatszy jeden procent ludzkości będzie miał w posiadaniu ponad 50 procent pieniędzy świata. – Prawie 130 miliarderów podpisało „Zobowiązanie hojności” (ang. The Giving Pledge), w którym zobowiązuje się do rozdania przynajmniej połowy swojego bogactwa – przypomina „The Washington Post”. Wśród nich znalazło się 19 przedsiębiorców związanych z nowoczesnymi technologiami. Swój wkład chcą przeznaczyć na rozwój medycyny i służby zdrowia. Jako inspirację podają Billa Gatesa.
Sytuacja wiąże się z całkowicie nowym podejście do badań naukowych, w których wykorzystuje się ogromne ilości danych, także tych pochodzących z naszych smartfonów. – Superkomputery sprawdzają biliony potencjalnych hipotez i wskazują na wzory i korelacje, które mogą pomóc w rozwiązaniu najpoważniejszych medycznych problemów – pisze „The Washington Post”. Autorka artykułu zaznacza, że choć pozwoliło to zrozumieć znaczenie niektórych genów, to lekarze nie wiedzą co z tą wiedzą zrobić. Wielu przedsiębiorców podchodzi do sprawy osobiście, bo sami – lub ich rodziny – cierpią na poważne choroby.
Miliarderzy dofinansowują badania w szpitalach, w których 70 procent pacjentów nie ma wystarczającego ubezpieczenia i organizują konkursy naukowe, w których rozdają miliony dolarów osobom, którym uda się zbliżyć do przedłużenia ludzkiego życia.
Tymczasem dwie trzecie Amerykanów stwierdziła, że radykalne wydłużenie życia wyczerpie zasoby naturalne. Poważne pytania padają z ust bioetyków, którzy twierdzą, że badania prowadzone są za szybko i często bez pełnego zrozumienia. Preston Estep, dyrektor gerontologii z Personal Genome Project uczelni medycznej Harvarda, cytowany przez „The Washington Post” stwierdził, że część filantropów wyrządza więcej szkody niż pożytku przez finansowanie pseudonauki, która opiera się bardziej na emocjach niż na porządnych badaniach.
Według technologicznej elity, rząd za bardzo boi się ryzyka, by odpowiednio przyspieszyć medyczne badania. Z kolei naukowcy opłacani przez rząd nie są wiarygodni, bo zbyt często manipulują danymi w walce o stosunkowo – w porównaniu z ich prywatnymi funduszami – niskie granty.
Przedsiębiorców napędza pewność, że przebudowanie, regeneracja i ponowne zaprogramowanie organów, kończyn i komórek pozwoli ludziom żyć dłużej i lepiej. Prace, które finansują polegają między innymi na odkrywaniu tajemnic organizmów, które żyją niesamowicie długo; projektowaniu mikroskopijnych nanobotów, które mogą od środka zreperować twój organizm; próbach zrozumienia jak można przeprogramować DNA, z którym się urodziliśmy; a także na sposobach digitalizacji mózgu w oparciu o teorię, według której umysł może przetrwać o wiele dłużej niż ciało.Czytaj więcej
Ariana Eunjung Cha, The Washington Post
Gates początkowo bardzo chwalił szczodrość nowych miliarderów Doliny Krzemowej. W styczniu skrytykował jednak ich zachowanie. W sesji pytań i odpowiedzi na internetowej platformie Reddit napisał: „Wydaje mi się to dość egocentryczne, że gdy na świecie wciąż mamy do czynienia z malarią i gruźlicą, najbogatsi tego świata finansują rzeczy, dzięki którym to oni będą mogli żyć dłużej.”Czytaj więcej
Ariana Eunjung Cha, The Washington Post
Larry Page, 41-letni prezes Google, zaryzykował i założył Calico, czyli California Life Company. To tajemnicze centrum badawcze skupiające się na walce ze starzeniem. Google zainwestował w centrum nawet 750 milionów dolarów.Czytaj więcej